meni
Zastonj
domov  /  zdravje/ "formula pravilne prehrane" igra-tekmovanje za osnovnošolce po programu "pogovor o pravilni prehrani." Didaktične igre na temo izdelkov

"Formula pravilne prehrane" je tekmovalna igra za mlajše šolarje po programu "Pogovor o pravilni prehrani." Didaktične igre na temo izdelkov

Zdrava prehrana– odlično razpoloženje (lekcija-igra)

Noskova Natalija Jurijevna
Opis: Predstavljam vam lekcijo-igro o pravilna prehrana. Scenarij učne ure je namenjen učiteljem osnovni razredi in je namenjena mlajšim otrokom šolska doba. Igralna oblika lekcije bo pripomogla k zanimanju učencev. Junaki popeljejo otroke na potovanje na otok, kjer sta potrebna spretnost in poznavanje pravilne prehrane.
Namen: pomoč učitelju pri usmerjanju osnovnošolcev v znanje o pravilnem prehranjevanju in krepitev aktivnosti razrednega kolektiva in staršev.
Cilj: ugotavljanje in povzemanje znanja učencev o pravilni prehrani;
Naloge:- povejte učencem o pravilni prehrani;
- še naprej razvijati svoja obzorja;
- razvijati sposobnosti skupinskega dela;
- ponovite prehranska pravila.
Predhodna priprava:čoln, drevesa (iz kartona); žitne kaše in že pripravljene kaše, zelenjavne solate, 2 vrsti soka, kostumi junakov, povabilo žirije (starši), razdelitev otrok v ekipe, glasba, ples "Chunga-Changa"

Napredek lekcije

Glasba se predvaja. Otroci gredo mimo in se usedejo.
1 voditelj. Hej, živijo fantje!
2 voditeljica. Hej, zdravo punce!
1 voditelj. Ste pripravljeni na pot?
2 voditeljica. Kakšno potovanje?
1 voditelj. Na čudoviti otok Nyam - Nyam.
2 voditeljica. Kakšen otok je to?
1 voditelj. Na primer, kaj ste jedli danes?
2 voditeljica.Čips, krekerji in vse zalito s pepsijem.
1 voditelj. Da, čas je zate, le priti moraš na ta čudoviti otok Yum-Nam.
(Sladki zob vstopi.)
sladkosned. Jaz, sladkosnedec Sladkoezhkin, rad jem okusno hrano. Marmelada, torta, odličen sladoled! Žemlje, sirove torte, žemlje. "Mars", čips in "Piknik" Razvijte apetit. Ne maram deliti
Vse mi bo koristilo! (Sede za mizo in vzame vsebino iz vrečke.)
Ta torta je zame, In klobasa zame,
In sladkarije zame
Ne približuj se mi!
1 voditelj. Ne boj se, sladkosnedec, ničesar ti ne bomo vzeli. Ampak fantje in jaz kar ne moremo verjeti, da lahko sam poješ vse to.
sladkosned. Da, pojedel ga bom in ga ne bom dal nikomur, ker res obožujem sladkarije.
Nič več veselja
Zame kot sladkarije.
2 voditeljica. Fantje, Sweet Tooth je treba rešiti. Vzemimo ga s seboj na otok Yum Yum.
1 voditelj. Slišal sem za ta otok. Vodijo lokalni staroselci zdrava slikaživljenje, jesti pravilno in tega naučiti vse, ki pridejo na njihov otok.
2 voditeljica. No, čas je, da gremo na pot. Vsedli smo se v čolne in se odpravili.
Glasba se predvaja. (Otroci posnemajo gibanje veslačev.)
sladkosned. Končno so prispeli. Kako lepo je tukaj!
1 voditelj. In tukaj so domačini.
(Ples "Chunga - Changa")
2 voditeljica.Čas je za srečanje z ekipami, ki so prispele na otok.
(Ekipe zasedejo svoja mesta ob glasbi.)
1 voditelj. Ste pripravljeni na Vegetables Challenge?
2 voditeljica. Je ekipa "Sadje" pripravljena na preizkušnjo?
1 voditelj. Preizkušnje bodo spremljali najmodrejši domorodci tega otoka.
(Predstavitev žirije. V žiriji so starši.)
Eden najbolj modrih. Pozdravljeni fantje. Upam, da si jutranje vaje, oprano. Čas je za zajtrk. sladkosned. Hura, sicer pa sem med kopanjem postal lačen. Bodo sladkarije?
Najmodrejši. Kakšen čudež je to?
2 voditeljica. Oprosti, modri, to je Sladkosned. Potrebuje pomoč.
Najmodrejši. No, fantje, lahko pomagamo?
1 voditelj. Vprašanje za oboževalce in zate, sladkosnedec. Povejte mi, katera je najbolj zdrava jed za zajtrk? sladkosned. Marmelada in pijača.
otroci. Kaša.
1 voditelj. Tako je, fantje. In ti, sladkosned, pomisli in se spomni. Naloge: 1. Določite ime posameznega žita.
2. Povejte nam, kako kuhati kašo in kaj je potrebno za to.
(Naloge opravljata 2 osebi iz ekipe.)
Dekle (v kostumu kaše). Kaša je izvirna ruska jed. Najstarejše kaše so prosena, zdrobova in ovsena kaša. Kaša je zelo zdrava jed Ni zaman, da ljudje rečejo o slabotnih ljudeh: "Jedel sem malo kaše." V starih časih je bila navada kuhati kašo v znak sprave s sovražnikom. Od takrat pravijo o nepopustljivih ljudeh, "z njim ne morete kuhati kaše." Že vrsto let pravijo: "Kosilo ni kosilo brez kaše."
"Gostje za mizo - kaša na mizi." "Jedel je kašo, kot da bi nosil krznen plašč."
"Jejte kašo, izboljšajte se in pridobite moč."
(Žirija povzema.)
1 voditelj. Naše ekipe na otoku Nyam-Nyam so zajtrk uspešno opravile.
2 voditeljica. Toda čas gre naprej. Zmaga je vse bližje - čas je za kosilo.
1 voditelj. Čas je, da krepko jeste – pojejte polovico vseh dnevnih kalorij.
2 voditeljica. Razpisujemo nagradno igro za kosilo “Solatna skleda”. Vabljeni 2 osebi na ekipo. 1 voditelj. To tekmovanje je okusno in kar je najpomembneje uporabno. Med predvajanjem glasbe morate poskusiti solato z zaprtimi očmi in ugotoviti, iz katere zelenjave je narejena. (Po tekmovanju najmodrejši posvetujejo. V tem času nastopi deček zelenjava.)
Zelenjavni fant.
Zelenjava in sadje vsebujeta veliko vitaminov. Zelenjava kot da »vabi apetit«, saj telo začne izločati želodčni sok. Tako se druge jedi bolje prebavijo. Zato je priporočljivo, da kosilo začnete s solatami, nato pa poskrbite za prvo jed.
1 voditelj. Dragi oboževalci, katere prve jedi poznate?
(Fantje imenujejo prve jedi)
sladkosned. Oh, kako hočem jesti. sem se spomnil. Mama mi je skuhala juho z mesnimi kroglicami.
1 voditelj. Bravo, sladkosnedec. Zelo dobri fantje.
(Prijavi se poglavar z roparji.)
Poglavar. No, ali so orli utrujeni? Zdaj lahko počivate. In kar je najpomembneje, lahko imate prigrizek.
Roparji. Vsi si umijte roke.
(Po hitrem žvečenju hrane se roparji primejo za trebuh.)
Fant je zelenjava. Ale! rešilca! Pridite nujno! Vsi se počutijo slabo!
(Zdravniki pregledajo bolnike.)
1 zdravnik. Nehaj, prijatelj moj, nehaj! nehaj! nehaj! nehaj! Izogibajte se suhi hrani. Oh, oh, oh.
2 zdravnik. Zapomnili si ga boste za vedno. To je nezdrava hrana. Da, da, da.
1 zdravnik. Samo zelenjava in sadje. Tukaj je nekaj zdrave hrane.
2 zdravnik.Čips, pepsi, čokolada - ne, ne, ne. Ne bo zamenjal sladki sladkor tvoje kosilo.
1 zdravnik. Bolnike nujno vzamemo s seboj. Hraniti jih je treba s polnim obrokom.
1 voditelj. Po obilno kosilo Minilo je več kot tri ure, črva je mogoče ubiti.
2 voditeljica. Na otoku Nyam-Nyam je napovedan popoldanski čaj. Hkrati bomo preizkusili vaš spomin. 1 voditelj. In tako, tekmovanje "Sadje in zelenjava". Vabljeni 2 osebi na ekipo.
2 voditeljica. Pozorno si morate ogledati slike in razporediti sadje in zelenjavo v istem vrstnem redu
1 voditelj. In potem skupaj tečeta do kozarcev soka, pijeta in glasno kričita: "Pili smo."
(Po tekmovanju se najmodrejši posvetujejo.)
Fant je sadež. Ljudje smo 70 % sestavljeni iz vode. Najpogostejša pijača je čaj. Čaj obstaja že več kot 5000 let. K nam je prišel iz Kitajske. In v Rusiji so pili - sadne pijače, slanice, kvas, žele. Pred kratkim so se ljudje naučili konzervirati sokove, pridobljene iz sadja in zelenjave.
(Povzetek predhodnih rezultatov.)
1 voditelj. Ali razumete, kako zdravi so sokovi? Kaj pa ti, sladkosnedec?
sladkosned. Fantje, nočem več čipsa ali kole. Raje bi pil korenčkov sok.
2 voditeljica. Vsi potrebujejo kosilo, popoldanski čaj in večerjo?
1 voditelj. Da, večerjajte najpozneje 2 uri pred spanjem. Hrana mora biti lahka. 2 voditeljica. Samo da ne boš imela nočnih mor. Naslednje tekmovanje. Vabimo 2 osebi iz ekipe. Vodo je treba prenesti z žlico. (Sliši se mirna glasba.)
Ovira je voda, nositi jo je katastrofa.
Kdo ne nosi dobro vode?
Igro bo zapustil moker.
(Najmodrejši se posvetujejo.)
Sladkosned, zelenjavni deček, sadni deček postavljajo uganke: 1 voditelj. Oglejmo si zlata pravila prehrane. Ponavljaj za nami.
2 voditeljica. Prehranjujte se raznoliko.
1 voditelj. Jejte redno.
1 voditelj. Ne prenajedajte se.
2 voditeljica. Prišel je slovesni trenutek - beseda najmodrejšim.
(Seštevek končnih rezultatov. Podelitev priznanj.)
Najmodrejši. Draga sladkosnedka, pomagali smo ti razumeti, kako in kaj pravilno jesti
sladkosned. Hvala vsem za znanost. Jem veliko sladkarij, ne bom in obljubim, da bom delil s prijatelji
Izvaja se pesem "Strong Friendship", glasba B. Savelyev, besede M. Plyatskovsky.

Kot veste, ima prehrana veliko vlogo pri razvoju otroka. Zelo pomembno je, da otroke učite že od vsega začetka zgodnja starost do uravnoteženega racionalna prehrana. prav organizirane prehrane zagotavlja telesu vsa hranila, ki jih potrebuje (beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, vitamini in mineralne soli) in energijo. Žal se starši otroka pred vstopom v vrtec ne trudijo navaditi na jedi, ki jih pogosto strežejo v vrtcu. vrtec. Da se otroci zanimajo za hrano vrtec, ponujamo več izobraževalnih iger pod splošnim imenom "hrana".
Cilji: Razviti otrokovo znanje o izdelkih, kateri izdelki so vključeni v že pripravljene jedi in kognitivni interes za svet okoli njih. Otroke vadite v razvrščanju, primerjavi, posploševanju. Razvijte komunikacijske sposobnosti in koherenten govor. Igralni komplet vključuje: štiri velike karte z imeni že pripravljenih jedi in izdelkov, iz katerih lahko te jedi pripravite; 12 kartic s podobami živilskih izdelkov, iz katerih lahko pripravite že pripravljene jedi; 4 majhne kartice s slikami že pripravljenih jedi; 12 žetonov; 2 kartona z imeni oddelkov trgovine; razdeljene črke.
Za mlajše in srednje otroke predšolska starost: Didaktična igra: "Ugani uganko".
Cilji: razjasniti otrokove ideje o izdelkih; naučite se uganiti opisne uganke o izdelkih.
Pravila igre: Poišči izdelek po opisu.
Potek igre: V igri sodeluje podskupina otrok. Igro lahko igrate posamično. Slike se razdelijo igralcem eno za drugo, voditelj vsako sliko opiše, ne da bi jo poimenoval. Ko govori o sliki, voditelj uporablja algoritem, ki opozarja na barvo, obliko predmeta, velikost, okus. Igralci morajo uganiti predmet iz opisa in tisti, ki ima sliko, ga pobere.
Didaktična igra: "Kaj je ekstra?".
Cilji: učiti otroke pri združevanju predmetov po metodi izločanja, v sposobnosti primerjanja, poudarjanju podobnosti in razlik predmetov.
Pravila igre: Obrnite izbrano sliko eno za drugo; Na koncu igre tisti, ki pravilno obrne kartico s predmeti, prejme žeton.
Potek igre: Otroci naj pozorno pogledajo barvne slike živilskih izdelkov na kartici in jih poimenujejo.
Naloga je dana: obrnite sliko, ki ne ustreza drugim, in razložite, zakaj.
Didaktična igra: »Pripravljamo sirove torte (rassolnik, boršč, omleta)».
Cilji: Dajte otrokom znanje o tem, kateri izdelki so vključeni v že pripravljene jedi. Aktiviraj besedni zaklad. Vadite spomin in pozornost. Razvijati sposobnost pogajanja in dela v parih.
Pravila igre: Pravilno izberite slike s prehrambenimi izdelki in z njimi pokrijte celice na velikih zemljevidih. Prvi par, ki pokrije vsa polja velika karta- zmaga.
Potek igre: Učitelj povabi otroke, da si izberejo par in se dogovorijo, katero jed bodo skuhali . Učitelj posluša predloge otrok in nato prebere imena izdelkov, ki so del te ali one jedi. Na mizo so položene majhne karte. Na učiteljev znak otroci začnejo iskati majhne kartice in z njimi prekriti celice. Na koncu igre učitelj preveri, ali je bila naloga pravilno opravljena.
Za starejše in predšolske otroke starost: Didaktična igra: »Priprava sirnikov (rassolnik, boršč, omleta)».
Cilji: Utrditi znanje otrok o tem, kateri izdelki so vključeni v že pripravljene jedi. Aktivirajte svoj besedni zaklad. Vadite spomin in pozornost. Okrepiti zmožnost branja posameznih besed.
Pravila igre: Pravilno izberite slike s prehrambenimi izdelki in z njimi pokrijte celice na velikih zemljevidih. Zmaga otrok, ki prvi pokrije vse celice na veliki karti.
Potek igre: Učitelj povabi otroke, da izberejo, katero jed bodo skuhali (sirniki, rasolnik, boršč, omleta). Igralec prebere imena izdelkov, ki so del te ali one jedi. Majhne karte so položene na mizo v kup obrnjene na glavo pred voditelja. Voditelj eno za drugo pokaže kartice s hrano. Če otrok meni, da ta izdelek potrebuje za pripravo jedi, vzame kartico zase. Na koncu igre učitelj in otroci preverijo, ali je bila naloga pravilno opravljena.
Didaktična igra: "Dešifrirajte besedo po prvih črkah".
Cilji: Razviti otrokov fonemični sluh, sposobnost prepoznavanja prvega zvoka v besedi. Vadite otrokove bralne sposobnosti.
Pravila igre: Izberite črke in sestavite besedo v skladu s priloženimi kartami ( Na primer: bor, som, čelo, stran, sok, usta, mornar, leglo, meso, krt, romb itd.).
Napredek igre: Vodja (učitelj ali otrok) položi več kart v določeno zaporedje v vrsto. Igralec mora izbrati in postaviti črke, s katerimi se začne ime izdelka, nato pa prebrati celotno besedo.
Didaktična igra: "Postavite izdelke na police v trgovini".
Cilji: Otrokom utrditi znanje, da se na različnih oddelkih trgovine prodajajo različni izdelki.
Pravila igre: Povežite prehrambene izdelke, prikazane na malih karticah, z imeni oddelkov trgovin na ločenih karticah.
Potek igre: Voditelj postavi kartice z imeni oddelkov v trgovini, igralci pa izberejo prehrambene izdelke, ki se prodajajo v tem oddelku. Zmaga otrok, ki pravilno pobere in položi karte.

Če želite uporabiti predogled, ustvarite račun ( račun) Google in se prijavite: https://accounts.google.com


Predogled:

Ministrstvo za izobraževanje

Mestna predšolska izobraževalna ustanova

kombinirani vrtec št. 8 "Teremok"

Didaktične igre za starejše

predšolska starost

na temo "Pravilna prehrana"

Učiteljica predšolske vzgojne ustanove št. 8: Panarina E.A.

Art. Kanelovskaja

Okrožje Starominsky

Krasnodarska regija

2010

Vitaminski biljard

Cilj: naučite se skrbeti za svoje zdravje. Uvedite vitamin

Vrednost izdelkov, z učinkom vitaminov na telo.

Opis igre: igralno polje - "biljard" z didaktičnimi slikami

Zelenjavo sadje kot vitaminski nadomestek kroglice z

V pismih.

Lopatice za premikanje žog.

Vodilni sprejem: zgodba o izdelku, ki ga je zadela vitaminska kroglica.

Kuharji

Cilj: posreduje znanje o sestavinah jedi za zajtrk,

Kosilo, večerja. Naučite se sklepati o vrednosti vitaminov

Sestavljena jed.

Opis igre : stavno platno s sklopi predmetnih slik

Različni prehrambeni izdelki in posoda. Kartice z možnostmi menija.

Vodilni sprejem: situacija igre "Kuhanje zajtrka, kosila, večerje." Možnost

"Pripravimo kosilo za bolnega."

Kje raste kaša?

Cilj: podajajo znanja o poreklu živil (žita, moka). O

Njihove koristi za telo, o jedeh, v katerih so vključeni.

Opis igre: epruvete in prozorni polietilenski žepki z

Različne vrste žit, ilustracije rastlin, ki ustrezajo vrsti

križ

Vodilni sprejem: ugotovite, katera rastlina nam je dala ajdo (riž,

Proso …). Povej mi, kaj lahko skuhaš iz tega.

Možnosti: 1. Razvrstite mešana žita po sorti.

2. Prepoznajte zrno na dotik.

3. Sestavite mozaik iz žit.

V sadnem kraljestvu, zelenjavnem stanju

Cilj: podati znanja o odvisnosti človekovega zdravja od prehrane. poučevati

Zavestno pristopite k svojemu zdravju, prehrani in bodite sposobni

Pojav zelenjave in sadja v Rusiji.

Opis igre: komplet slik zelenjave, sadja, mesa, mlečnih izdelkov in

Drugi izdelki so imitacija okvirja prestola.

Vodilni sprejem: sestavljanje monologov sadnih in zelenjavnih junakov. Ustvarjanje

Igralna situacija "Povej vse o sebi."

Gobarji

Cilj: gojiti željo po skrbi za svoje zdravje, o raznolikosti

Jedi iz gob. Poznavanje posebnosti obdelovanca za prihodnjo uporabo,

Naučite se razlikovati med užitnimi in strupenimi gobami, seznanite se s koristmi

Strupene gobe.

Opis igre: komplet slik, ploščati modeli jedi.

Vodilni sprejem: situacija igre "Pridobivanje gob", "Izdelava

Zdravila iz gob mušnic,” “Gojenje gob v gozdu.”

Kdo živi v hiši?

Cilj: zagotoviti znanje o sestavnih delih sestavnih delov prehrambeni izdelki: maščobe, beljakovine, ogljikovi hidrati, vitamini, razkrivajo njihovo vlogo v človekovem življenju.

Naučite načine za ohranjanje in izboljšanje zdravja z željo

Jejte pravilno.

Opis igre: ravna hiša z okni, ki se odpirajo; za okni so nalepljene slike hrane.

Vodilni sprejem: gledanje slik, reševanje problemov

Situacije po navodilih učitelja.

Možnost 1. Ugani, kateri izdelki se skrivajo za vrati z imenom:

Beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, vitamini.

Možnost 2 . Oglej si slike, povej mi, v katero skupino hranil spadajo

Povezujejo, preverite svoj odgovor tako, da zaprete vrata, preberite, kaj je na njem

Napisano.

Možnost 3. Predlagajte rešitve za težavne situacije:

  1. Kaj se zgodi, če otrok ne uživa mesa, rib ali mlečnih izdelkov?
  2. Ali bo dovolj jesti kašo in kruh?
  3. Bo veliko sladkarij?

Vitaminska hiša

Cilj: podati znanje o vrstah vitaminov. Utrdi znanje o

Vitamini, ki jih vsebuje hrana.

Opis igre: stanovanjska hiša z okni, ki se odpirajo, zadaj

Ki so zapisane črkovne oznake vitamini

Vodilni sprejem: po imenu vitamina se spomnite izdelkov, v katerih se nahaja

Vsebovano.

Možnost 1. Odpri okno in povej, katera družina vitaminov živi v njem.

Možnost 2. Ali menite, da naši izdelki živijo v družini vitaminov A, B,

C, D, fosfor. Kalcij?

Poimenujte ga z eno besedo

Cilj: naučijo se razvrščati zelenjavo in sadje.

Opis igre: kartice s podobami zelenjave in sadja.

Vodilni sprejem: situacija igre "Kaj raste na vrtu"

Možnost. Povejte mi, katero zelenjavo ali sadje imate najraje? Zakaj?

Kaj se je spremenilo

Cilj: naučite se določiti stopnjo zrelosti zelenjave in sadja po barvi. Naučite se

Opozori negativne situacije z jedjo

Nezrelo sadje.

Opis igre: seznanjene slike zelenjave in sadja, ki se razlikujejo

Stopnja zrelosti, ki se izraža v razliki v velikosti in barvi.

Vodilni sprejem: sestavljanje primerjalne pripovedne zgodbe po

Slike, rešitev problemske situacije, ki jo predlaga odrasla oseba

Povezano z uživanjem nezrelih sadežev.

Ustvarjalne naloge

z orisnimi slikami zelenjave in sadja

Cilj: utrditi znanje o vitaminski vrednosti zelenjave in sadja, njihovem mestu

Gojenje, uporaba pri pripravi različnih jedi.

Opis nalog:

  1. Zelenjavo in sadje, ki vsebuje vitamin A, pobarvaj rdeče (vitamin B zeleno, vitamin C rumeno, vitamin D modro).
  2. Pobarvaj zelenjavo in sadje, iz katerih lahko narediš solato

(marmelada, kompot, juha).

  1. Izreči zelenjavo in sadje, ki vsebuje fitoncide?
  2. Obkroži zelenjavo in sadje, ki raste v naših vrtovih in sadovnjakih.

Trenutno so okoljska in zdravstvena vprašanja v družbi pereča. Težave z zdravjem človeka so pogosto posledica prisotnosti tujih snovi v telesu. kemikalije in povezave, ki kršijo zaščitne sile imunski sistem. Poti, po katerih te snovi vstopajo v telo, so različni, tudi tisti, ki niso neposredno odvisni od človeka - onesnaženost zraka in vode, stanje splošne ekologije, in tisti, ki jih izzove človek sam, to je kontaminacija telo s hrano. Že dolgo je dokazano, da je človekovo zdravje odvisno od pravilne prehrane, naše prehranjevalne navade pa se razvijajo skozi vse življenje in jih je težko spremeniti. Pomembno je, da pri otrocih oblikujemo pravilno predstavo o zdravi prehrani, da spodbujamo razumevanje, da mora biti zdrava prehrana sestavni del vsakdanjem življenju. Pravilna prehrana je ključ do dobrega zdravja, učinkovitosti, aktivno delo, dobre volje. Najpomembnejši in nepogrešljiv pogoj za naše zdravje in dolgoživost. Tej temi bo posvečen naš obšolski dogodek.

Tarča : oblikovati pravilno predstavo o zdravi prehrani.

Naloge:

Oblikovanje jasnih predstav o izdelkih, ki koristijo telesu;

Oblikovanje zanimanja in pripravljenosti za upoštevanje pravil racionalne in zdrave prehrane;

Razumevanje, da mora biti zdrava prehrana sestavni del vsakdana.

Razvoj ustvarjalnost otroci, sposobnost sodelovanja, usklajevanje njihovih dejanj.

Opis dogodka

Izvenšolski dogodek na temo »Zdrava prehrana – uspešno izobraževanje« poteka v obliki igre »Srečna priložnost«. V igri sodelujeta dve ekipi študentov. Igra je sestavljena iz iger (krogov), med katerimi žirija sešteje vmesne rezultate, lahko pa so vključene tudi glasbene in plesne točke ter nastopi.

Oprema: barvita pisarniška zasnova: otroške risbe, plakati, pregovori in izreki o prehrani. Glasbeni center, štoparica, računalnik, projektor, platno, prezentacija, sod iz kartona, leseni sodi s številkami, mize in stoli za ekipe.

Napredek igre

Voditelj pozdravi ekipe, žirijo in gledalce, razloži pogoje igre.

Ekipe stopijo na oder in se predstavijo.

Prva pripravljalna tekma za to ekipo. V 1 minuti morate pravilno odgovoriti na več vprašanj. Vsak pravilen odgovor prinese eno točko.

Druga igra se imenuje "Troubles from a Barrel". Ta igra se začne z ekipo, ki vodi v rezultatu. Kapitan vzame sodček s številko vprašanja. Ekipa minuto razpravlja o vprašanju in po preteku časa ponudi svoj odgovor. Vprašanja, na katera ekipe ne odgovorijo pravilno, so naslovljena na občinstvo. Gledalcem je dana priložnost, da pokažejo svojo erudicijo.

V tretji igri "Ti - zame, jaz - zate" ekipe druga drugi postavijo vprašanje. Vsak pravilen odgovor prinese ekipi eno točko.

V četrti igri, "Dark Horse," morate odgovoriti na tri vprašanja. Vprašanja postavlja povabljeni gost. Za pravilen odgovor dobi ekipa eno točko.

V peti igri »Naslednji ... Naslednji ...« bodo morale ekipe podati čim več pravilnih odgovorov v 2 minutah. Ekipe odgovarjajo po vrsti, začenši z ekipo z najmanj točkami. Vsak pravilen odgovor prinese eno točko.

Na koncu igre "Lucky Chance" voditelj povzame rezultate igre in nagradi zmagovalce.

Scenarij

Pred začetkom igre glasbena točka v izvedbi skupine učencev. (Ples: "Na vrtu ali na zelenjavnem vrtu").

Vodilni: Smo pri igri "Lucky Chance". To je bila vesela priložnost, ki nas je danes vse skupaj združila, da smo ponovno razmišljali in razmišljali o tako pomembni temi, kot je zdrava in pravilna prehrana. Poleg tega je pomembno vedeti ne le, kaj jeste, ampak tudi, kako je organizirana vaša prehrana. Tej temi posvečamo našo igro. Glavni igralci bosta dve ekipi. (Voditelj predstavi ekipe).

Zvoki glasbe (posnetek "Konj").

1. IGRA “Ogrevanje”.

Vodilni: Na voljo je 1 minuta. V tem času morate odgovoriti čim hitreje največja količina vprašanja. Za vsak pravilen odgovor - 1 točka.

Vprašanja za ekipo 1.
1. Kako in kolikokrat na dan bi morali jesti? (Malo po malo, 5-krat)
2. Iz katere rastline se pridobiva zdrob? (pšenica)
3. Večbarvne gobe? (Russula)
4. Katera jagoda je črna, rdeča, bela? (ribez)
5. Katera zelenjava se imenuje drugi kruh? (krompir)
6. Iz koliko jedi je sestavljeno kosilo? (4)
7. Kakšen je jedilnik? (Seznam jedi)
8. Iz česa je narejen sok? (Sadje, zelenjava, jagode)
9. Na kateri strani krožnika naj bodo vilice? (levo)
10. Kdaj je popoldanski čaj? (4)
11. Vanya ima v rokah zimo v kozarcu. kaj je to (sladoled)
12. Kaj se doda testu, da vzhaja? (Kvas)
13. Iz katerih mladih rastlin se kuha zeljna juha? (kopriva, kislica)
14. Katera riba je izpolnila Emeline želje? (ščuka)
15. Nacionalna jed Tatarstan? (Čak-čak)
16. Kako se imenuje suho grozdje? (rozine)
17. Dokončaj rek: »Kosilo je slabo ... (če ni kruha)
18. Iz česa je okroška? (Iz kvasa)
19. Koliko tekočine morate popiti na dan? (2 litra)
20.Kaj je bolje jesti prej testno delo? (Košček čokolade)

Vprašanja za ekipo 2.
1. Koliko časa mora biti med obroki? (3 ure)
2. Iz katere rastline prihaja? ovseni kosmiči? (oves)
3. Kaj se imenuje "gozdno meso"? (gobe)
4. Zgornja plast mleka, mačji najljubši priboljšek. kaj je to (Smetana)
5. Katera zelenjava se je spremenila v Pepelkino kočijo? (Buča)
6. S katero jedjo začeti kosilo? (predjedi, solata)
7. Iz česa je narejen sadni sok? (jagode)
8. Na katero stran krožnika odložijo nož in žlico? (desno)

9. Ob kateri uri morate imeti kosilo? (13 ur)
10. Kaj lahko pijete pred spanjem? (mleko)
11. Kdaj okroška nadomesti juho? (poleti)
12. Kaj lahko počneš po kosilu? (Mirne zadeve)
13. Katere rastline lahko uporabimo za pripravo spomladanska solata? (kopriva, regrat)
14. Katerim ribam je Aibolit zdravil zobe? (morski psi)
15. Poimenujte fermentirane mlečne izdelke. (Skuta, kefir, kisla smetana itd.)
16. Najljubša jed na Donu? (Rakovi)
17. Kakšno jagodičje se imenuje "kraljevsko"? (Cloudberry)
18. Kateri oreščki rastejo pri nas? (cedra)
19. Kako se imenuje suha sliva? (suhe slive)
20. Dokončajte pregovor: »Ne bo kruha - ... (ne bo kosila.«)

Rezultati prve igre se seštejejo po številu doseženih točk. Predvaja se posnetek glasbe.

Igra s televizijskimi gledalci. "Nadaljuj pregovor o zdravju."

Vodilni: Jaz začnem besedo, občinstvo pa nadaljuje.

  1. Zdravje je več vredno……(zlato)..
  2. Brez zdravja……(kupi).
  3. Vsaj vodo na to......(nosi).
  4. Bog mi daj zdravja, časa pa......(premalo).
  5. Kdor ne pozna zdravja……….(nikoli ni bolan).

IGRA 2. “TEŽAVE IZ SODA.”

(Sod je narejen iz kartona in pobarvan rumeno-rjavo; "težave" so leseni sodi s številkami.)

Vodenje : Kapetana izmenično rešujeta »težave«. Ekipa minuto razpravlja o vprašanju in po preteku časa ponudi svoj odgovor.

vprašanja:

  1. Katera pravila prehrane morate upoštevati, da ne zbolite? (Pred jedjo si umijte roke z milom! Sadje in zelenjavo dobro umijte. Med jedjo ne govorite in ne berite. Vzemite si čas! Jejte v majhnih kosih, hrano temeljito prežvečite s zaprta usta. Ne prenajedajte! Jejte zmerno.)
  2. Kako narediti kašo okusno? (Dodajte maslo, jagode, sadje, rozine, marmelado; kdor ne mara sladkih kosmičev, dodajte oreščke.)
  3. Kaj morate jesti za zajtrk?
  4. Zakaj je mleko dobro za vas? (Pomaga, da so zobje močni in zdravi, kosti postanejo močnejše.)
  5. Zakaj bi moralo biti v kuhinji veliko različnih desk? (Za surovo meso, za zelenjavo in sadje, za kruh, za ribe itd.)
  6. Zakaj se gobe imenujejo "gozdno meso"? (Veliko beljakovin.)

Če igralci vzamejo sod z napisom "Lucky Chance", prejmejo nagrado. Vprašanja, na katera udeleženci niso znali odgovoriti, so namenjena občinstvu v dvorani.

Glasbeni premor.Seštevajo se rezultati druge igre. Športni ples.

IGRA 3. "TI si zame, jaz sem zate."

Vodilni: Ekipe druga drugi postavijo vprašanje.

Primeri vprašanj:

Ekipno vprašanje 1: Katere jedi lahko pripravimo iz krompirja?

Ekipno vprašanje 2: Kako pravilno nabirati in shranjevati gobe?

Voditelj povzema rezultate tretje igre. Predvaja se posnetek glasbe.

Glasbena številka . (pesemice)

Ne pijte Coca-Cole

Ni uporabna
Raje jejte zelje
Delil ga bom z vami.


Če čebule ne jeste,
Naletel boš sto bolezni, prijatelj,
Ali ne boste jedli česna?
Takrat vas bo mraz podrl z nog.


Jej zelenjavo, prijatelj.
Zdravi boste!
Jejte korenje in česen
Bodite pripravljeni na življenje!


Ne pijte sode
Konec koncev ti prinaša škodo,
Bolje pijte kvas

Okus je večkrat boljši!

Danes sem zgodaj vstala
In dobil sem korenček.
Lahko poješ sendvič
Le želodec vas bo bolel.
Jejte zelenjavo in sadje -
Oni zdravi izdelki!
Bonboni, medenjaki, piškoti
Pokvarijo razpoloženje vaših zob.

Nadya je jedla kirieshki
in soljeni oreščki,
bolel jo je trebuh
Bolje bi bilo jesti kašo. Tukaj!

Vsak stres bo vplival
Za naš izobraževalni proces,
In zdrava prehrana
Omogoča lažje razumevanje.

Če je vse koristno,
Če je dobrega okusa,
Naš trebuh bo poln, a naš krožnik bo prazen!

Da raste zdravo
Potrebujem vitamine
Pijte kravje mleko, jejte banane za vse!

Otroci pijejo mleko
Bodite zdravi

Otrok jesti kašo,
Srček boš!

V razredu smo se naučili,
Pridobljeno znanje
In potem teci v menzo -
Dobi hrano!!!

Kmalu bomo končali četrtino
Poleti bomo počivali,
Ampak o pravilni prehrani
Ne bomo pozabili!!!

Risali smo časopise
Naučil sem se veliko novega
Kaj je koristno in kaj ne
Pojejmo ga vsi za kosilo!!!

IGRA 4. “DARK HORSE.”

"Dark Horse" predlaga odgovor na tri vprašanja.

  1. Ime 10 užitne gobe. (Bela goba, jurčki, jurčki, žafranike, voluška, russula, lisička, medene gobe, smrček.)
  2. Kako naj bodo jajca shranjena? (Na hladnem 10 dni. Ker se jajca navzamejo različnih vonjav, jih hranimo ločeno od ostale hrane. Priporočljivo je, da jajca ne pridejo v stik med seboj, še posebej z jajci, ki imajo razbito lupino. ima pokvarjeno strukturo, porabiti v 1-2 dneh.)
  3. Kaj je bonton? (Beseda Francosko poreklo, kar pomeni način obnašanja.)

Če ekipe ne znajo odgovoriti, potem pomaga občinstvo. Najboljši igralec iz občinstva na koncu prejme stimulativno nagrado.
Voditelj povzame rezultate četrte igre.

IGRA 5. "NASLEDNJI... NASLEDNJI..."

Vodilni: V 2 minutah morate dati čim več pravilnih odgovorov; če ekipa ne pozna odgovora, potem rečejo: "Naslednji."

Vprašanja za ekipo 1.
1. Katero gobo imenujemo gozdna plenilska zver? (Lisica)
2. Kako se imenuje jutranji obrok? (zajtrk)
3. Kako se imenuje jed iz ocvrtih jajc? (Ocvrta jajca)
4. V katerem letnem času se pridelek pobira? (jesen)
5. Kakšen proizvod zagotavljajo čebele? (Draga)
6. Kaj ne bo pokvarilo kaše? (olje)
7. Katera snov se uporablja za pripravo želeja, marmelade, sufleja? (agar-agar)
8. Iz česa je narejen kompot? (suho sadje)
9. Kakšno je drugo ime za paradižnik? (paradižnik)
10. Kdo je prinesel krompir v Rusijo? (Peter 1)
11. Glava je na nogi, v glavi je grah. kaj je to (mak)
12. Katera vrtna zelenjava lahko nadomesti meso? (soja)
13. Katera zelenjava vsebuje veliko vode? (kumara)
14. Kako je ime jedi iz sveža zelenjava? (solata)
15. Katere gobe se imenujejo "prijazni fantje"? (medene gobe)
16. Iz katere zelenjave je pripravljen kaviar? (jajčevci, bučke)

17. Kako dolgo lahko človek živi brez vode? (več dni)
18. Katera sadna pijača znižuje temperaturo med boleznijo? (brusnica)
19. Kateri jedilni pribor je najstarejši? (žlica)
20. Katerih gob ne smemo nabirati? (star, pokvarjen)

Vprašanja za ekipo 2.

1. Katere užitne gobe se pojavijo prve? (Mols, črte)
2. Zelišče, ki ga tudi slepi prepoznajo na otip. (kopriva)
3. Iz česa je narejena omleta? (jajca, mleko)
4. Glavni vir energije. (Maščobe)
5. Kakšno hranilo zagotavlja mleko? sladek okus? (ogljikovi hidrati)
6. Kako se imenuje naprava, ki pomaga pridobivati ​​smetano in kislo smetano iz mleka? (Ločilo)
7. Zakaj se je tako imenovalo - borovnica? (črna)
8. Jutranji poživljajoč napitek. (čaj, kava)
9. Poimenujte ime sadja pravljičnega princa. (limona)
10. Kako se imenuje ribja juha? (Uha)
11. Kakšno maščobo dobimo iz rib? (ribica)
12. Kako so klicali pravljični junak kdo je zlahka strl orehe? (Hrestač)
13. Kako se imenuje goščava, kjer rastejo orehi? (Hazel)
14. Grenki brat čebule. (česen)
15. Iz česa je narejen agar-agar? (Od morske alge)
16. Katero pomembno mikrohranilo najdemo v morski hrani? (jod)
17. Kako dolgo lahko človek živi brez hrane? (več tednov)
18. Kakšno posodo uporabljamo za pogrnjenje mize? (jedilnica)
19. Kaj lahko nadomesti sadje? (zelenjava)
20. Kateri rastlinski proizvod je najbolj pokvarljiv? (gobe)


Voditelj povzame igro. Predvaja se posnetek glasbe.

Povzemanje igre

Gostitelj povzame igro in podeli zmagovalce

Gostitelj: Fantje, zaključite stavek skupaj: »Da bi bili zdravi, morate ... (pravo jesti). Danes smo govorili le o enem delu zdravega načina življenja – pravilni prehrani. In želim vam povedati, da je lahko vsak od vas zdrav. Samo resnično si moraš želeti. Vi ste naša prihodnost, zato je treba skrb za vaše zdravje začeti zdaj. Konec koncev, ko je človek zdrav, je vesel in vesel, njegove oči žarijo in njegov obraz izžareva nasmeh. U zdravi ljudje jasen um in močan živčni sistem.

Želim ti, da cvetiš in rasteš

Prihranite denar, izboljšajte svoje zdravje,

Za dolgo potovanje je -

Najpomembnejši pogoj.

Želim vas spomniti na zdravo hrano.

Beležka

Vse v prehrani mora biti zmerno;

Hrana mora biti raznolika;

Hrana mora biti topla;

Hrano temeljito prežvečite;

Obstajajo zelenjava in sadje;

Jejte 3-4 krat na dan;

Ne jejte pred spanjem;

Ne jejte prekajene, ocvrte ali začinjene hrane;

Ne jejte suhega;

Jejte manj sladkarij;

Ne prigriznite čipsa ali krekerjev.

Zaključek

Vsi želijo videti otroke zdrave, vesele in srečne! Toda kako to doseči? Obstaja en preprost način: zdrav življenjski slog in zdrava prehrana.

Racionalna dnevna rutina, higienska pravila in prehranski standardi, ki jih nenehno upoštevamo v šoli in doma, so velika vrednost za pravico telesni razvoj otrok.

Higienske osnove prehranjevanja morajo otroci poznati, upoštevati in jih privzgojiti, saj je temelj otrokovega zdravja položen v zgodnjem otroštvu, in pravilno organizirana prehrana je glavni vir zdravja vsakega človeka.

Takšna obšolske dejavnosti kako igra "Lucky Chance" daje otrokom znanje o pravilni prehrani v igralno obliko in si jih zato bolje zapomnimo.

Je v mlajši starosti Pomembno je, da pri otrocih oblikujemo pravilno razumevanje zdravega prehranjevanja, da spodbujamo razumevanje, da mora biti zdrava prehrana sestavni del vsakdanjega življenja.

Vsi se moramo naučiti upoštevati glavno pravilo zdrave prehrane: "Moraš jesti, kar moje telo potrebuje, in ne tisto, kar hočem jesti."

Seznam uporabljene literature

  1. Bezrukikh M.M., Filippova T.A., Pogovor o pravilni prehrani: delovni zvezek - M .: OLMA Media Group, 2011.
  2. Bezrukikh M.M., Filippova T.A., Makeeva A.G. Dva tedna v zdravstvenem taboru : delovni zvezek - M: OLMA Media Group, 2008.
  3. Bezrukikh M.M., Filippova T.A., Makeeva A.G.. Dva tedna v zdravstvenem taborišču. Metodološki priročnik - M: OLMA Media Group, 2007.
  4. Laptev A.P. Poskrbite za svoje zdravje že od malih nog. – M.: Medicina, 1988. - 144 str.
  5. Bochkareva T.I., Abramova I.V., Antonova N.V., Mamutina T.B. Zdrava prehrana za šolarje: učbenik. – Samara: GOU SIPKRO, 2007.
  6. Ladodo K.S., Družinina L.V. Prehrana zdravega in bolnega otroka. – M.: Bayan, 1994.
  7. revija " Osnovna šola» Zdrava prehrana - M., št. 5, 2009.