meni
Zastonj
domov  /  obrti/ Razvoj obšolskih dejavnosti v ruski književnosti. Obšolska literarna prireditev ob letu literature. Pomagal bo pri prepoznavanju različnih nalog

Razvoj izvenšolskih dejavnosti v ruski književnosti. Obšolska literarna prireditev ob letu literature. Pomagal bo pri prepoznavanju različnih nalog

Gaivoronskaya Margarita Vladimirovna
Izobraževalna ustanova: Mestna izobraževalna ustanova srednja šola št. 3 z UIOP v Fryazinu v moskovski regiji
Kratek opis dela: Cilj: seznaniti študente s tragedijo, ki se je zgodila v naši državi; : pokažite pomen okoljske tragedije na primeru nesreče Černobilska jedrska elektrarna; vzgajati učencem občutek domoljubja in ponosa na ljudi, ki so pokazali pogum in hrabrost v tej tragediji sočutje, sposobnost vživeti se v druge ljudi in ceniti njihov prispevek k življenju države.

Književnost se v ruskih šolah poučuje od 5. do 11. razreda. Na našem spletnem mestu gradiva o literaturi najdete v naslednjih razdelkih: Opombe o lekciji Tehnološke karte Kontrola in preverjanje Laboratorijski in praktični Neodvisni preizkusi Priprava na Priprava na enotni državni izpit na OGE Olimpijske naloge Kvizi in igre Obšolske dejavnosti Delovni programi Načrtovanje pouka Mojstrski tečaji Didaktična gradiva Predstavitve za lekcije

Najboljši zapiski o obšolskih dejavnostih pri književnosti na spletni strani Beležnice

Obstaja več vrst obšolske dejavnosti učenci v šoli. V prvem primeru lahko govorimo o opravljanju tekočih domačih nalog, pripravi govorov in poročil, pisanju esejev na dano temo, pripravi različnih izobraževalne projekte. Drugi del obšolskih dejavnosti je posredno povezan s poukom in lahko vključuje pouk v sekcijah in krožkih, obiskovanje izbirnih predmetov - vse, kar je namenjeno zadovoljevanju različnih interesov učencev.

Ta del našega spletnega mesta predstavlja scenarije, ki vam bodo pomagali izvesti zanimivo obšolska dejavnost literature o kateri koli temi. Najboljši učitelji iz vse države nam pošiljajo svoja izvirna gradiva, ki jih objavljamo na naši spletni strani. Naša baza se nenehno povečuje, načrti za obšolske dejavnosti pri literaturi pa ne edina vrsta tukaj predstavljeni metodološki razvoj. Na naši spletni strani lahko najdete vse, kar je potrebno za uspešno in produktivno delo učitelja, pa tudi objavite svoje delo in prejmete certifikat.

Izvenšolski dogodek "Najboljši poznavalec svetovne književnosti", 5.-6


Opis: Učitelji književnosti 5.-6. razreda lahko uporabljajo to gradivo. Po zaključku razredna ura, si bodo otroci vse zapomnili svetovne literature, igrajte in pridobite veliko pozitivnih čustev.

Zadeva: Pisatelji svetovne književnosti
Cilj: preverjanje in poglabljanje znanja učencev o svetovni književnosti
Naloge: razvijati mišljenje, ustni govor, pozornost, inteligenco; prispevati h gojenju ljubezni do literature, pa tudi k negovanju večnih duhovnih vrednot; oblikovanje širokega kulturnega pogleda, radovednost šolarjev.

Potek dogodka

učiteljica
Številke imajo tako kot imena svoj pomen. Tako je na primer številka 9 simbol življenja, številka 8 pa pomeni dvojno življenje, 7 je edina številka, ki ni niti produkt niti ulomek deljenja. (od 1 do 10). Morda je zato sedem tako pogosto v vsakdanjem življenju, literatura, spomeniki (primeri). Da bi postali modri, so starodavni verjeli, da je treba obvladati umetnost: slovnico, dialektiko, retoriko, aritmetiko, geometrijo, astronomijo, glasbo.
Študijsko leto kmalu konča. Svoje poznavanje literature ste razširili z novimi imeni, deli, vtisi in veščinami. Zato predlagam, da si zapomnite največ naučenega in preizkusite svoje znanje. Naša celotna igra bo povezana s številko 7.
Pozor! Začnimo! (Predstavniki ekip izmenično odgovarjajo na vprašanje, le če ekipa ne more odgovoriti, lahko odgovorijo nasprotniki. Vsak krog začnejo tudi ekipe po vrsti. Za vsak pravilen odgovor - 1 točka).
Igro začne ekipa učencev 5. razreda

I krog “Sedem biografij – sedem pisateljev”

Naloga. Na podlagi odlomkov iz življenjepisa poimenuj pisatelja.
1. “Bratja sta zbirala in skrbno zapisovala ljudske pripovedi svoje domovine - Nemčije” (Bratja Grimm)
2. »Od rojstva je bil grbast in zelo grd. Vse življenje je preživel v suženjstvu. Po legendi je bil vržen s pečine." (Ezop)
3. »Je avtor številnih knjig, ki veljajo za bisere ruske literature. Literarni talent se je pokazal zgodaj. Pri trinajstih je že objavljal svoje pesmi. V letih študija na Carskoselskem liceju je ustvaril približno 130 pesmi.
(Aleksander Sergejevič Puškin)
4. »Bil je sin revnega vojaškega častnika, rojen v Moskvi. Družina se je nenehno selila iz kraja v kraj. Od otroštva nisem imel možnosti hoditi v šolo. Toda fantova želja po znanju je bila tako močna, da je samostojno študiral jezike, matematiko in postal visoko izobražena oseba. Basni je začel pisati pri skoraj štiridesetih letih.«
(Ivan Andrejevič Krilov)
5. »Rodil se je v Indiji, kjer je preživel prvih šest let svojega življenja. Za vašo ustvarjalni dosežki pisatelj je bil opažen najvišja nagradaNobelova nagrada» (Joseph Rudyard Kipling)
6. "Začel je serijo Extraordinary Journeys." Posel je bil sklenjen za 20 let. Tudi potem, ko je izgubil vid, ni nehal pisati s posebno napravo.« (Jules Verne)
7. »Država na severu Evrope je imela srečo, da je postala rojstni kraj Velikega pripovedovalca. Njegovo neverjetne zgodbe, ki jih berejo otroci po vsem svetu, je poveličal svojo domovino – Dansko« (Hans Christian Andersen)

2. krog "7 ključnih besed - pisatelj"

Naloga. S pomočjo navedenih ključnih besed ali besednih zvez določi pisateljev priimek
1. Dick Sand, Smugach, Amerika, Mississippi, Pilgrim, gospa Weldon, Jack (Jules Verne)

2. Pripovedovalec, revščina, učenje, Snežna kraljica, Danska, Kai, Gerda (Hans Christian Andersen)
3. Božična pesem, Scrooge, parfum, božič, pisarna, Anglija, poročevalec (Charles Dickens)
4. Pisatelj, džungla, Indija, Anglija, pravljica, Mowgli, Shere Khan (Joseph Rudyard Kipling)
5. Roman, Robinzonada, Crusoe, London, Teološka akademija, Otok, Petek (Daniel Defoe)
6. Rusija, pesnik, varuška, slava, pravljica, dvoboj, Krim (Aleksander Sergejevič Puškin)
7. Zgodbe, Kameleon, Debela, Tanka, Taganrog, Moskva, komično (Anton Pavlovič Čehov)

III krog “Pisatelj – sedem ključnih besed”

Naloga. Za pisateljevim priimkom poimenujte ključne besede ali besedne zveze, ki se nanašajo na njegovo življenje in delo.
1. Fedor Ivanovič Tjučev (Plemič, Moskva, Rusija, izseljenstvo, pesnik, narava, pokrajina, melodija, »Pomladne vode«, »Zimska čarovnica«, humanizacija ...)
2. Jean de Lafontaine (Francija, Chateau-Thierry, Pariz, fabulist, fabula, "dobrodušen", alegorija, antiteza, lev, osel, lisica)
3. Matsuo Bašo (Japonska, haiku, trivrstični verz, pesnik, sin samuraja, učitelj kaligrafije, »Banana Hut«, popotnik, »Veter piha«, »Stari ribnik«, »Vrba upognjena«, »Metulj leti«. ..)
4. Ivan Andrejevič Krilov (Rusija, Moskva, Sankt Peterburg, zgodba, častniška družina, Sankt Peterburg javna knjižnica, “Basni Ivana Krilova”, devet zbirk basni, “Volk in jagnje”, “Slon in mops”, “Cicada in Ant”...)
5. Samuil Yakovlevich Marshak (Rusija, Voronež, Sankt Peterburg, branje, nadarjenost, gimnazija, Anglija, politehnika, Londonska akademija, prevajalec, »Dvanajst mesecev«, »Pametne stvari«, Stepdaughter, Queen, igra ...)
6. Jack London (Amerika, revščina, trdo delo, rudar zlata, mornar škune, "Tajfun pred japonskimi obalami", "Bela tišina", "Beli zub", "Ljubezen življenja", "Volčji sin", "Klic divjine" ”, Račun, volk , zlato ...)
7. Charles Perrault (Francija, akademik, folklora, pravljice, »Zgodbe moje mame goske ...«, »Rdeča kapica«, »Maček v škornjih«, »Začarana lepota«, »Pepelka ali Soboljev čevelj«, »Toy-Toe« ”, "Modrobradi" ...)

IV krog "Esej - 7 ključnih besed"

Naloga. Poimenujte ključne besede za delo.
1. "Petnajstletni kapitan" -
2. "Ruslan in Ljudmila" -
3. “Božična pesem” -
4. "Mowgli" -
5. "Pustolovščine Robinsona Crusoeja" -
6. "Snežna kraljica" -
7. "Prometej" -

V krog “Sedem ključnih besed – delo”

Naloga. Poimenujte delo in avtorja s ključnimi besedami
1. Mačeha, pastorka, krpanje, trata, vodnjak, zlato, smola - "Gospodarica Blizzard" Williama in Jacoba Grimma
2. Katastrofa, otok, divjaki, koze, smodnik, zareze, civilizacija - "Življenje ter nenavadne in presenetljive dogodivščine Robinsona Crusoeja" Daniela Defoeja
3. Ogledalo, drobci, jelen, krokar, reka, vrtnice, golobi - "Snežna kraljica" Hansa Christiana Andersena
4. Volk, jagnje, reka, obtožbe, vročina, potok, laži - "Volk in jagnje" Ivan Andreevič Krylov
5. Snežne kapljice, princesa, mraz, prstan, psi, vojaki, ogenj - "Dvanajst mesecev" Samuila Yakovlevicha Marshaka
6. Ochumelov, policist, trgovine, pes, Khryukin, general Zhigalov - "Kameleon" Anton Pavlovič Čehov
7. Vdovec, krogla, palača, Pepelka, copat, kočija, čarovnica – “Pepelka ali Soboljev copat” Charlesa Perraulta

6. krog “Sedem pisateljev – sedem držav sveta”

Naloga. Poimenujte državo, v kateri se je pisatelj rodil
1. Daniel Defoe - Anglija
2. J. G. Kipling - Indija
3. Ezop – Stara Grčija
4. F.I.Tyutchev – Rusija
5. Anton Čehov – Rusija
6. G.K.Andersen – Danska
7. Jules Verne - Francija

VII krog “Sedem vprašanj”

Naloga. Podajte pravilen odgovor.
1. Ali obstaja spomenik Munchausenu ali Morski deklici v Kopenhagnu?
2. Je Prometej mit ali zgodba?
3. Ali je Shere Khan pozitiven ali negativen junak?
4. Je "Love of Life" napisal Daniel Defoe ali Jack London?
5. Ali je bila Gerda Kayu sestra ali prijateljica?
6. "Petnajstletni kapitan" Zhe. Zvest pustolovskemu žanru oz fantazijski roman?
7. “Ruslan in Ljudmila” je literarna oz folklorno delo?

Super igra "Sedem pozabljenih besed"

Naloga. Izberite prava beseda.
Joseph Rudyard Kipling - znan angleški pisatelj. Izhajal je iz visoko izobražene in premožne indijske ali angleške družine. Rodil se je v Indiji, kjer je preživel prvih šest let svojega življenja. Čudovita narava Anglija ali Indija, tradicija in običaji ljudi so postali njen sestavni del srečno otroštvo. Ko je bil fant star deset ali šest let, so ga starši poslali v Indijo ali Anglijo, kjer naj bi dobil dobro izobrazbo. Obdobje usposabljanja je trajalo šest ali deset let. Najprej je študiral v zasebnem internatu, kasneje pa na inštitutu ali vojaški šoli. Po končanem študiju se je vrnil v svojo drago Anglijo oziroma Indijo.
Določitev in podelitev zmagovalcev

Obšolska dejavnost na književnosti.

Ustni dnevnik

"Vse živo je v bližini!"

Učiteljica ruskega jezika in književnosti

Zaripova Nafisa Munirovna,

2013

Predmet Obšolsko branje. Ustni dnevnik. Vse živa bitja v bližini! (za učence od 6. do 8. razreda)

Cilji:

Otroke zanimati za okoljske probleme njihove ulice, vasi, mesta;

Naučite otroke, da so občutljivi, prijazni, pozorni;

- posplošujejo, sistematizirajo, poglabljajo znanje učencev o naravi in ​​ekologiji.

Oblika izvedbe: ustni dnevnik

Dizajn: Zložljiva knjiga iz velikih listov whatmana, sestavljena iz strani, od katerih ima vsaka svoje ime.

1.Poetično

2.Ustvarjalno

3. Dopisnik

4. Literarni

5. Vprašalni

Dober dan, dragi fantje. Vsi vedo, kaj je to čudovit svet– gozdovi, reke, morja, nebo, sonce, živali, ptice. Vse to je narava. Naše življenje je neločljivo povezano z njim. Je radodarna in nesebična, daje nam vse za življenje in zahteva, da do sebe ravnamo spoštljivo. Pesnik Yakov Akim ima čudovite pesmi o našem planetu:

Obstaja en planet - vrt,

V tem hladnem prostoru.

Samo tukaj so gozdovi hrupni,

Klicanje ptic selivk.

To je edino, na katerem cvetijo

Šmarnice v zeleni travi,

In kačji pastirji so samo tukaj

Presenečeno pogledajo v reko.

Poskrbite za svoj planet -

Navsezadnje ni drugega takega!

1. stran.

"Poetično"

Vse naše življenje je povezano z naravo. Narava nam popestri življenje. Prinaša nam veliko veselja. S kakšnim užitkom poslušamo petje ptic, žuborenje potoka, skrivnostni šepet gozda! S kakšnim užitkom občudujemo prostranost polj, zrcalno gladino rek in veličastno maso gora!

(učenci poslušajo posnetek »Ptičji glasovi«).

. Branje poezije učencev.

1." Vonj vrtnic in jasmina"

Vonj vrtnic in jasmina,
Drhtanje listov, sij lune ...
Iz odprtih oken lije
Pesem južne strani ...
In obležijo in razvajajo dušo
Ta noč in pesem meni;
Kaj je utihnilo, kaj je zaspalo -
V njej se spet prebudijo.
In se nenadoma poživi
Niz starih sanj;
In zdelo se je kot za vedno
Usoda je vzela te sanje;
In da je vse drugače kot v mladosti
Dneve je bila moja duša polna
Nepreklicno absorbirano
Življenje je kalni val!
Toda spet je plamen ugasnil
Zasveti v krvi
In srce se je spet odprlo
Za veselje in ljubezen!
Dišijo vrtnice in jasmin,
Posrebrena z luno...
In poje in poje o sreči
Nek glas je mlad!..

"polje"

Polje se razprostira kot valovito blago
In se zlila z nebom kot temno modri rob,
In na prozornem nebu zlat ščit
Nad njim sije sijajno sonce;
Kakor morje, veter vije po poljih
In hribi so pokriti z belo meglo,
S travo se o nečem skrivaj pogovarja.
In pogumno zašumi v zlati rži.
Sam sem ... In svoboda v srcu in mislih ...
Tukaj je moja mama, prijateljica in mentorica – narava.
In življenje se mi zdi svetlejše,
Ko do vaših močnih, širokih prsi
Tolerira me kot otroka
In vliva del svoje moči v mojo dušo.

"gozd"

Hrup, hrup, zeleni gozd!
Poznam tvoj veličastni hrup,
In tvoj mir in sijaj nebes
Nad tvojo kodrasto glavo.
Od otroštva sem se navadil na razumevanje
Tvoj molk je nem
In tvoj skrivnostni jezik
Kot nekaj bližnjega in dragega.
Kako mi je bilo všeč, ko včasih
Lepota narave
Prepirali ste se z močno nevihto
V trenutkih groznega vremena,
Ko vaši veliki hrasti
Temni vrhovi so se zibali
In na stotine različnih glasov
V tvoji puščavi so klicali drug drugega ...
Ali ko je dan
Na skrajnem zahodu se je svetilo
In svetlo vijolično ognjeno
Vaša oblačila so bila osvetljena.
Medtem pa v divjini tvojih dreves
Bila je že noč in nad tabo
Veriga pisanih oblakov
Raztegnjen v pestrem grebenu.
In spet prihajam
Tebi z mojim brezplodnim hrepenenjem,
Spet gledam tvoj mrak
In poslušam svoboden glas.
In morda v tvoji puščavi,
Kot zapornik, oživljen z voljo,
Pozabil bom žalost svoje duše
In grenkoba vsakdana.

- Pesmi o naravi - poveličujejo lepoto in edinstvenost našega planeta, njegovo raznolikost in sijaj. Neskončni gozdovi in ​​stepe, zasneženi vrhovi, očarljiva igra vode in svetlobe ter edinstven sončni vzhod.

2. stran

"Ustvarjalno"

- Človek namreč za bogato življenje potrebuje, tako kot zrak, uvod v lepoto in tihe pomirjujoče zvoke reke ter zrak, napolnjen z aromami jutra in pomirjujočimi barvami zore, ki v srce vnašajo mir in spokojnost. . Nič se ne more primerjati s stanjem človeka, ki se znajde v tem svetu evfonije in nirvane, medtem ko sanje in misli postajajo globlje in ostrejše.

Dijaški eseji.

"Človek in narava"

Živim v naselju mestnega tipa Nizhnyaya Maktama, okrožje Almetyevsky v Republiki Tatarstan, in pogosto sem s starši prihajal na obisk k babici v vas Sugushly, okrožje Leninogorsk.

Vas leži v gorski kotanji. Pogosto smo se povzpeli na goro, predvsem poleti. Pogled na vas od zgoraj je lep, čist in poln zelenja. Na vrhu je jasa. Na njem so rasle marjetice, zvončki in številne druge rožice. Pogosto smo videli in slišali žvižganje lubadarja. Nabirali so jagode. Tekla je čista gorska izvirska voda. Vsa vas je prihajala po zdravilno vodo.

Na zeleni travi, bližje hišam, so se pasla majhna teleta, ovce in gosi. Res je, vsako leto jih je bilo manj. Dišalo je po prijetnem, čistem, podeželskem vonju.

Zdaj je vse videti povsem drugače, kot je bilo: jasa je izginila, ljudje so naredili kamnolom in kamnolome. asfaltirali cesto skozi poseke. Vozniki iz svojih avtomobilov mečejo na jase plastenke, vreče, pakete in veliko različnih smeti. Tam, kjer trava ne bo več rasla, je veliko oljnih madežev, zrak ni čist in nenehno diši po plinu ali bencinu. Postala je rumena in boleča je na pogled. Jagode ne rastejo več, cvetov ni. Čudovit travnik je zamrl, ljudje so iz nekega razloga pozabili na lepoto narave.

Menim, da bi morali ljudje varovati in ohranjati naravo. Lahko se zgodi, da bodo s človekovim malomarnim odnosom do narave najprej izginile vse živali, nato pa tudi mi ...

Učenka 8b razreda Khairullina Guzel.

Ljudje ali planet?

Ljudje izkoriščamo tehnično premoč nad drugimi organizmi. Za svoje potrebe uporabljajo različne vire planeta, onesnažujejo ozračje, uničujejo ozonski plašč, sekajo gozdove in ubijajo živali. Uničujejo planet! Ali je mogoče ljudi prevzgojiti? Pretežko je!

Zaključek: popolno uničenje naše vrste bo vrnilo planet v normalno stanje.

Učenka 8b razreda Alina Khanipova.

Nekega dne …

Ne skrbimo za svet, ki ga imamo. Vemo za obstoj "Rdeče knjige", vendar še naprej ubijamo živali in uničujemo rastline. Ko se sprostimo v naravi, pozabimo na gašenje požarov, ki nato prizadenejo hektare gozdov in na stotine živali.

Ljudje ne varujejo narave, ne znajo uživati ​​v njeni lepoti in ne razumejo njenega pomena. Ko bi le bili bolj previdni do narave! Morda se bo nekega dne človek tega naučil. Ključna beseda je "nekega dne" ...

Tukhbatov Arthur 8. razred

Naši manjši prijatelji.

Kako ne moreš imeti rad živali? Ali obstaja takšna oseba, ki se je ne bo dotaknil pogled na kosmato kepo z radovednim mokrim nosom? Za nas bo vsaka žival za vedno ostala otrok, popolnoma neodvisen, brez obrambe. Hišni ljubljenček postane član družine, ljubljen in razvajen. Brezdomci so obsojeni.

V naši vasi je veliko potepuških psov in mačk – žrtev človeškega mučenja, saj mnogi svoje ljubljenčke odženejo na cesto in jih zavržejo kot nepotrebno stvar. Ko so enkrat na ulici, postanejo nevarni.

Seveda jih hranimo; mnogi so lačni. A zatočišča zanje ni. Kako zagotoviti vso možno pomoč pri reševanju tega problema? Narisali smo slike in jih nalepili na oglasne deske: “Odgovoren si za tiste, ki si jih ukrotil!”

Imam hišnega ljubljenčka - psičko Umko, katere življenje in sreča sta popolnoma odvisna od mene. Ona mi daje nesebična ljubezen, predanost in prijateljstvo. Vsem ljudem bi rad rekel: "Ne izdajte svojih prijateljev!"

Dijak Amir Harrasov, 6.a razred,

Skrb za naravo je manifestacija dobrih dejanj in dejanj v primerih, ko je to potrebno, in vi bi morali vedeti, kako skrbeti za rastline in živali, kakšne pogoje ustvariti za njihovo ugodno rast in razvoj. Poseben pomen Za razvijanje skrbnega odnosa do narave imajo znanje o živih organizmih in sposobnost, da jih razlikujejo od predmetov nežive narave. Takšno znanje v procesu komuniciranja z naravo vam omogoča razumevanje specifičnih situacij v vedenju živali in stanju rastlin.

3. stran

"Dopisnik"

- Z razvojem družbe postaja ekologija vse bolj družbeni pomen. Postala je znanost, ki naj bi ljudem pomagala preživeti, narediti njihov življenjski prostor sprejemljiv za obstoj. Žal je družba to spoznala, ko so se pokazale negativne posledice potrošniškega odnosa ljudi do narave, ko je stanje okolja že negativno vplivalo na zdravje. ogromno ljudi. Od problema »organizem – okolje« je ekologija pristopila k problemu »človek – narava«.

Branje študentskih člankov .

Spoštovani uredniki časopisa "Znamya Truda"!

Kot veste, se naša vas Nizhnyaya Maktama z 11 tisoč prebivalci nahaja v industrijskem območju mesta Almetyevsk. Zakaj nas, mladih, ne bi skrbelo za prihodnost vasi? Želimo jo videti lepo, čisto. Želimo dihati svež zrak.

In zrak zahteva, da je boljši. Pogosto zjutraj in zvečer je vonj po plinu. Nemogoče je iti ven. Nedaleč od nas je obrat za predelavo plina. Tako obrat proizvaja emisije plinov. Od tod bolezni.

O skrben odnos do narave

Narava človeka obdaja od rojstva do zadnji danživljenje. In zdaj, z visoko stopnjo razvoja civilizacije, je življenje ljudi še vedno podvrženo biološkim zakonom.

Človek je znotraj narave in ji pripada. Narava je bila in ostaja medicinska sestra človeštva, njeni viri so glavni vir njegove vitalnosti.

Danes se ponekod na planetu življenjske razmere pod vplivom onesnaženosti zraka, vode in tal katastrofalno slabšajo. Nenehno narašča tudi število različnih škodljivih dražilnih snovi, ki vplivajo tako na ljudi kot na svet okoli njih.

Pevec ruske narave K. G. Paustovski je imel prav, ko je trdil, da sodobnemu človeku, vsi potrebujemo ladijske gozdove, globoke reke, oceane zdravilnega zraka, bogate vrtove in cvetoče travnike. Potrebujemo sveža jezera, zvoneče izvire, jate ptic, ki se raztezajo na meglenem nebu nad zlatimi jesenskimi gaji, žvižganje ptic, sijaj nočnih ozvezdij na brezdimnem nebu in široke svetle mavrice - znanilce bogate letine.

Pri nas so zavarovani kraji znani že od 11. do 12. stoletja. IN sodobni svet Varstvo narave je kompleksen koncept. To je vladna politika, družbeno gibanje, veja prakse in nova znanost. Ne pozabite, da ima človek že od rojstva ogromen potencial za ljubezen do narave...

Zato ga razvijajmo v sebi, negujmo in ljubimo starša vsega živega, živimo v sožitju tako z rastlinami kot z našimi malimi brati!

In kot zaključek lahko vzamete čudovito pesem A. Usacheva:

Teci, hrošč,

kriket, kriket,

In metulj - leti ...

Ne bom te užalil

Pa lepo potovanje!

4. stran

"literarni"

- »Mi smo gospodarji svoje domovine in za nas je skladišče sonca z velikim zakladom življenja. Ne samo, da je treba te zaklade zaščititi, treba jih je odpreti in pokazati. Ribe potrebujejo čisto vodo - zaščitili bomo naše rezervoarje. V gozdovih, stepah in gorah so različne dragocene živali - zaščitili bomo gozdove, stepe in gore. Za ribe - voda, za ptice - zrak, za živali - gozd, stepe, gore. Človek pa potrebuje domovino. In varovati naravo pomeni varovati domovino,« je zapisal M.M.

Branje odlomkov o naravi iz leposlovnih del učencem.

"Sivi vrat"

Dmitrij Narkisovič Mamin-Sibirjak

Kmalu je zapadel prvi sneg, a reka še vedno ni podlegla mrazu. Vse, kar je zmrznilo ponoči, je polomila voda. ko je bilo vse tiho in ni bilo nikogar na reki, kot da je zaspala, in mraz jo je poskušal zamrzniti z zaspanim ledom. zvezdna noč. Temni gozd je tiho stal na obali, kot straža velikanov. Gore so se zdele višje, tako kot ponoči. Visoki mesec je vse kopal v svoji iskrivi svetlobi. Kipenje čez dan gorska reka ukrotila se je in mraz se je tiho prikradel k njej, tesno in tesno objel uporniško lepoto in jo pokril kot z zrcalnim steklom." Mamin-Sibiryak "Sivi vrat"

"Gozd v jeseni"

Ivan Sergejevič Sokolov-Mikitov

Ruski gozd je lep in žalosten v zgodnjih jesenskih dneh. Svetle lise rdeče-rumenih javorjev in trepetlik izstopajo na zlatem ozadju porumenelega listja. Počasi krožijo v zraku lahki, breztežni rumeni listi padajo in padajo z brez. Od drevesa do drevesa so se vlekle tanke srebrne niti lahke pajčevine. Še vedno cvetijo pozne jesenske rože.

Zrak je prozoren in čist. Voda v gozdnih jarkih in potokih je bistra. Vsak kamenček na dnu se vidi.

Tišina v jesenskem gozdu. Samo odpadlo listje šelesti pod nogami. Včasih jereb prefinjeno zažvižga. In zaradi tega je tišina še bolj slišna.

V jesenskem gozdu je lahko dihati. In ne želim ga zapustiti za dolgo časa. Dobro je v jesenskem cvetočem gozdu ... A nekaj žalostnega, slovesa se sliši in vidi v njem.

"Dobra punca"

K.V. Lukaševič

Bila je ostra zima. Vse je bilo pokrito s snegom. Težko je bilo vrabčkom. Revčki niso mogli nikjer najti hrane. Vrabčki so letali po hiši in usmiljeno čivkali.
Prijazna deklica Maša se je zasmilila vrabčkom. Začela je nabirati krušne drobtine in jih vsak dan potresla po svoji verandi. Vrabčki so se prileteli hranit in se kmalu nehali bati Maše. Tako je prijazno dekle hranilo uboge ptice do pomladi ...

"Pozdravljena zima!"

Šolohov Mihail Aleksandrovič

Tako je prišla, dolgo pričakovana zima! Prvo zimsko jutro je dobro teči po zmrzali! Ulice, še včeraj mračne kot jeseni, so popolnoma prekrite z belim snegom, sonce pa sije v njem z zaslepljujočim sijajem. Bizaren vzorec zmrzali je ležal na izložbah trgovin in tesno zaprtih hišnih oknih, zmrzal je pokrivala veje topolov. Ali pogledaš po ulici, ki se razteza kot gladek trak, ali če pogledaš okrog sebe, povsod je vse enako: sneg, sneg, sneg. Občasno vam vetrič bode v obraz in ušesa, a kako lepo je vse naokoli! Kako nežne, mehke snežinke se gladko vrtinčijo v zraku. Ne glede na to, kako bodeč je mraz, je tudi prijeten. Ali ni zato vsi radi zimo, saj nam, tako kot pomlad, napolni prsi z vznemirljivimi občutki. Vse je živo, vse je svetlo v spremenjeni naravi, vse je polno krepčilne svežine. Tako enostavno je dihati in tako dobro je pri srcu, da se nehote nasmehneš in želiš reči prijazno besedo tej čudoviti zimsko jutro: "Pozdravljena, zima!"

"Jutranji žarki"

Ušinski Konstantin Dmitrijevič

Rdeče sonce je zaplavalo na nebo in začelo vsepovsod pošiljati svoje zlate žarke – prebujalo je zemljo.
Prvi žarek je priletel in zadel škrjančka. Škrjanček se je zganil, poletel iz gnezda, se dvignil visoko, visoko in zapel svojo srebrno pesem: »O, kako dobro je na svežem jutranjem zraku! Kako dobro! Kako zabavno!«
Drugi žarek je zadel zajčka. Zajček je potegnil z ušesi in veselo poskakoval po rosnem travniku: tekel je po sočno travo za zajtrk.
Tretji žarek je zadel v kurnik. Petelin je zamahal s krili in zapel: ku-ka-re-ku! Kokoši so odletele stran od svojih infestacij, zakihotale in začele grabiti smeti ter iskati črve. Četrti žarek je zadel v panj. Čebela je prilezla iz svoje voščene celice, sedla na okno, razprla krila in - zum-zum-zum! - odletel nabirat med iz dišečih cvetov.
Peti žarek je zadel v otroško sobo, na posteljo malega lenuha: zadel ga je naravnost v oči, obrnil se je na drugo stran in spet zaspal.

5. stran

"Vpraševanje"

Ekologija je pomembna in kompleksna tema. Človekovo zdravje, dobro počutje in dobro počutje so tesno povezani s stanjem okolja. Zato informacije o ekologiji prebivalci zelo zaznavajo.

Študentski nastopi

Vzdušje

Hiter in obsežen industrijski razvoj v Sovjetski časi pustil Republiko Tatarstan težko okoljsko situacijo na večini njenega ozemlja.

naftna industrija, kemična in inženirska proizvodnja, gradbeni kompleks, kmetijstvo, povečanje števila vozil je razlog višji nivo onesnaženost zraka v republiki, ter za zadnje desetletje slednji dejavnik je postal prevladujoč.

Težava je najbolj izrazita pri večja mesta kot so Kazan, Naberežni Čelni, Nižnekamsk, Almetjevsk, Bugulma in Zainsk. Danes je stopnja onesnaženosti v ozračju glavnega mesta republike označena kot "visoka", v Naberezhnye Chelny in Nizhnekamsk pa kot "zelo visoka".

Vodni prostori

Težava čisto vodo relevantni po vsem svetu. Tatarstan je ena najbolj socialno-ekonomsko razvitih regij v državi. Republika je tudi z vodo najbolj bogata regija v porečju Volge.

Kakovost površinskih voda rezervoarjev Kuibyshev in Nizhnekamsk ter velikih rek Tatarstana je označena kot "umazana" 4 "a" razreda.

V Tatarstanu se za pitje uporablja voda iz površinskih in podzemnih virov. 80 odstotkov prebivalcev Kazana pije vodo iz Volge. Največji Kuibyshev rezervoar v Evropi na tej reki je glavni pitni rezervoar za prestolnico.

Zaradi podjetij za proizvodnjo nafte v okrožjih Almetyevsky, Bavlinsky, Oktyabrsky in zaradi tovarne sladkorja v Buinsku je podzemna voda na teh ozemljih hitro onesnažena.

Nič manjša težava za republiko je onesnaženost tal s pesticidi in solmi težke kovine, oljne žlindre.

Na območjih proizvodnje nafte je opaziti močno onesnaženje tal, ki presega vsebnost ozadja za 10- do 100-krat.

pesem. učenci Khabibulline Kamille na pesmi V.V. Majakovski "Kaj je dobro in kaj slabo?"

"Kaj je v ekologiji dobro in kaj slabo?"

Mali sin je prišel k očetu

In mali je vprašal:

»Smeti so dobre

Ali pa je slabo?

Sedim na kolenih

Tvoj sin

Oče je razumno razmišljal:

"Moram vedeti, pika!"

Če se smeti ne odstrani

Z dvorišč in trgov,

Nikjer se ne boš igral -

To bo slabo!

V veliki tovarni se kadi,

Odpadki se zlivajo v reko.

Voda že "vre" -

To je zelo slabo.

Če ste hodili skozi gozd

Brez lomljenja vej,

To je zelo dobro

In sova in veverica.

Če je na cevi sunek,

Nafta teče po polju

To, fant, je kot absces,

Hujše od vseh bolečin.

Če si naredil dobro

Ljudje in živali

To, moj prijatelj, je dobro

Svet bo prijazen!

Zapomni si to, vsak sin,

vedeti katerikoli otrok,

Kako varovati naravo

Znati je treba že v zibelko

Vsak državljan ve

"Poskrbite za naravo!"

To je slogan kot eden

Odnesli ga bomo v službo.

Ekologija, sin,

Pomembna znanost.

Če ste se naučili lekcije,

To je zelo kul!

Fant je šel vesel

In mali se je odločil:

»Dobro mi bo šlo

In ne bom slab!"

Bottom line. Strani naše okoljske revije so se izpraznile. Vse, kar nas obdaja, je živo! Še enkrat vas želim spomniti: ljubite naravo, skrbite zanjo in jo varujte!

Posamezna učna ura književnosti, posvečena letu književnosti

Obšolska prireditev iz književnosti za 9. razred za leto književnosti

"Literarna škatla"

Cilji in cilji:

    razvoj ustvarjalnost, logično razmišljanje otrok;

    dvigovanje intelektualne in kulturne ravni, širjenje obzorja učencev;

    povečanje zanimanja za izobraževalne in kognitivne dejavnosti;

    razvijanje sposobnosti za skupinsko, timsko delo, za sodelovanje;

    oblikovanje in razvoj sposobnosti jasnega in pravilnega oblikovanja odgovorov, hitrega iskanja prave rešitve;

    negovanje občutka tovarištva in medsebojnega spoštovanja; toleranten odnos drug do drugega.

Oblika dela:

    delo v skupinah.

Organizacija igre in pravila:

Igra je sestavljena iz treh krogov po 25 vprašanj na krog in zadnjega kroga z 1 vprašanjem. Vprašanja iz prvega, drugega in tretjega kroga so združena v 5 tem po 5 vprašanj. Stroški vprašanj: 100, 200, 300, 400, 500 točk - v prvem krogu; 200, 400, 600, 800, 1000 točk - v drugem; 300, 600, 900, 1200, 1500 - v tretjem.

V prvih treh krogih lahko igralci namesto poljubnega vprašanja dobijo "pujsa v žapu" ali "dražbo". Če igralci dobijo "pujsa v žaklju", ga morajo prenesti nasprotni ekipi.

Če obstaja all-in stava (stava, pri kateri igralec položi vse točke, ki jih ima), potem lahko njegovo stavo premagate samo z velikim all-in. Igralci, ki so izbrali "vprašanje-dražba", začnejo licitirati (če je rezultat manjši od vrednosti vprašanja, je stava nominalna vrednost), nato gre ekipa z nižjim zneskom na plošči.

Igralcem je na izbiro 7 možnih tem zadnjega kroga. Izmenično (v naraščajočem znesku na računu) odstranijo eno temo, ki jim ni všeč, dokler ne ostane zadnja. Zmagovalec je tisti, ki na koncu igre doseže največji znesek.

Navodila za navigacijo:

    Za vprašanji “Pig in a meke” in “Auction” kliknite na diagram poteka od leve proti desni.

    V finalu, ko ostane ena tema, kliknite poleg preostale figure.

    Po običajnem vprašanju se po 15 sekundah oglasi signal za konec odgovora.

    Po vprašanju “Pig in a meke” in “Auction” se po 20 sekundah oglasi signal za konec čakanja na odgovor.

    Po zadnjem vprašanju se za 35 sekund oglasi melodija, ki ji sledi zvočni signal, ki označuje konec misli.

Potek dogodka

I. Organizacijski trenutek.

Beseda voditelja:

dobro jutro dragi prijatelji! Leto 2015 je pri nas razglašeno za leto književnosti. O pomenu literature je mogoče veliko povedati.

Nadarjeni učitelj V. A. Sukhomlinsky je zapisal: »Beseda je najtanjši dotik srca; lahko postane tako nežna, dišeča cvetica kot oster nož, ki je pobiral občutljivo tkivo duše, z razbeljenim železom in s kepami umazanije ... Modro in prijazna beseda prinaša veselje, neumno in zlobno, nepremišljeno in netaktno - prinaša nesrečo, beseda lahko ubija in oživlja, rani in zdravi, ... ustvari nasmeh - in povzroči solze, v človeku rodi vero - in vlije nezaupanje.«

Dejansko je beseda velika moč. Naučite se vsak dan pravilno uporabljati svoje besede, če ne želite ostati šibek člen v verigi velikih državnih dosežkov.

V: -Danes bo nenavadno tekmovanje:
Za to boste potrebovali predmetno znanje!
Za ljubitelje literature in ruščine,
Znanje bo glavno orožje!
Zmaga za najmočnejšega je nagrada!
Čakajo vas resni izzivi!

Skriti talenti, vaša erudicija, inteligenca

Pomagal bo pri prepoznavanju različnih nalog.

Se spomnite prispodobe o zakopanih talentih? Zdaj te bom spomnil na to.

Nekdo, ki je odšel v daljne dežele, je sužnjem zaupal skrb za svoje stanje. Enemu je dal pet talentov (srebrnik, ki je bil v obtoku v starih časih), drugemu tri in tretjemu enega. Oba sta trdo delala in povečala lastnikovo premoženje. Tretji suženj, len in zvit, je svoj novčić zakopal v zemljo ... Trdo delo prvih dveh je bilo poplačano. Lastnik, ki se je vrnil, jim je dal talente, ki so si jih prislužili. In neprevidnemu sužnju je vzel zadnje. Tako se je pojavil izraz "zakopaj svoj talent v zemljo".

Danes si boste pridobili talente, povečali jih boste s svojimi talenti.

II. Tekmovalni program.Igralne naloge.

1. krog "V svetu literature"

Tema 1 Biografija pesnikov in pisateljev

100 . Kje se je rodil Lev Nikolajevič Tolstoj (na katerem posestvu)?(Na posestvu Yasnaya Polyana provinca Tula).

200 Po A. P. Kernu je bila edina ženska, ki ga je pesnik A. S. Puškin "resnično ljubil". kdo je ona(pesnikova varuška je Arina Rodionovna)

300 Poimenujte najljubše drevo Sergeja Jesenina.(Breza).

400 Navedite psevdonim drugega pisca polovica 19. stoletja stoletja, ki je ustvarjal pravljice »za otroke lepe starosti«. (Saltikov).

500 O čem je zapisal sentimentalni pisatelj V. G. Belinsky: »Ne glede na to, na kaj se obrnete v naši literaturi, ima vse svoj začetek - novinarstvo, kritika, zgodba-roman, zgodovinske zgodbe, novinarstvo, študij zgodovine. (Karamzin).

Tema 2 "Nikoli ni prepozno, da se oblečeš"

100 Ta junakinja: Muse A.S. Puškin. Pesnik jo je spoznal leta 1819 - nato jo je srečal 6 let pozneje. Puškin ji je posvetil pesem - naslov vsebuje prvo črko priimka. (Ana Kern)

200 Dražba. Ta junak:

Pojavlja se tako v »razcapanih tatarskih hlačah kot v rdečem kaftanu na belem konju«;

V dar sem prejela »čisto nov zajčji plašč« in ga oblekla ter razpokala po šivih;

Darovalcu se je zahvalil tako, da je podaril »konja in bundo s svojega ramena«.(Emelyan Pugachev)

300 Ta junak: Po moči in moči se lahko primerja z ljudskim junakom. Imel je dva sinova. Zanj je Zaporožje njegov dom. Svoje življenje konča tragično, na grmadi. (Taras Bulba).

400 Mačka v žaklju. Ta junakinja: njeno ime v grščini pomeni "modrost". Je pametna, izobražena, veliko bere. Prvi naznanja junakovo norost. (Sophia, "Gorje od pameti").

500 Ta junak: Rad je imel ljudi, a so se mu odrasli in otroci posmehovali, on pa jim ni storil ničesar.

Vzgojil je siroto, ki je postala zdravnica in pomagala ljudem. Ko je umrl, je življenje ljudi brez njega postalo slabše.(Juška, "Juška" A.A. Platonova).

3. tema Vse o literaturi

100 Kako je ime lika v romanu "Kapitanova hči", pripovedovalca?(Peter Grinev)

200 Poimenujte Lermontovo junakinjo: "Bila je dobra: visoka, suha, črne oči, kot pri gorskem gamsu, in pogledala ti je v dušo." (Bela)

300 Kako je ime konju, ki se ga je spomnil junak zgodbe A. P. Čehova?(Ovsov)

500 V katerem jeziku sta govorila Kazbich in Pechorin?(Dvakrat sta se srečala (na poroki Beline sestre in v trdnjavi, kamor je Kazbič pripeljal ovce v prodajo), Pečorin in Kazbič nista nikoli spregovorila; poleg tega je v trdnjavi samo Maksim Maksimič »razumel v njihovem jeziku«, Kazbič pa ne govoriti v ruščini).

Tema 4 "Vse je obratno"

100 V naslovu slavnega dela so bile vse besede zamenjane z nasprotnim pomenom. Obnovite šifrirano pravo ime "Bosonogi pes" ("Maček v škornjih").

200 Mačka v žaklju. V naslovu slavnega dela so bile vse besede zamenjane z nasprotnim pomenom. Poskusite obnoviti pravo ime "Iron Lock", šifrirano na ta način. ("Zlati ključ").
300 V naslovu slavnega dela so bile vse besede zamenjane z nasprotnim pomenom. Poskusite obnoviti pravo ime "Zgodba o železnem piščancu", šifrirano na ta način. (»Zgodba o zlatem petelinu«).
400
Znani citat je bil zamenjan z nasprotnim. Poskusite obnoviti pravi pomen, šifriran na ta način: "Krava nepremično leži in se smeji, medtem ko leži." (»Bik hodi, se ziblje, vzdihuje na poti«)

Tema 5 Literarne uganke

100 Prvi del besede je tisto, kar mornarjem osvetljuje pot. Dodajte mu pripone in končnico besede "Pokrovsky". Čigav priimek si dobil? (Majakovski.)

200 Vzemite samostalnik, ki označuje letni čas, ko listi porumenijo; zamenjajte prvo črko s črko, ki konča drugo noto in dodajte pripono svojilni pridevnik. Izkazalo se je, da je to pesnikov priimek. kateri? (Jesenin.)
300 Prvi zlog priimka je medmet. Drugi je dajanje življenja vsemu, kar obstaja (brez zadnja črka). Ime Vladimir postavite v pogovorno obliko in od te besede odštejte prvo črko. Kakšen pesnik je to? (Ahmatova.)

400 Ogromni veleblagovnici v Moskvi dodajte najpogostejšo povezovalno zvezo in žival, imenovano kralj živali. Na splošno priimek v latinščini pomeni "ponižen". kdo je on (Gumilev.)

500 Samostalniku, ki poimenuje tisti del sveta, kjer je vedno hladno, dodajte osebni zaimek, ki v latinščini zveni "ego". K temu, kar se je zgodilo, dodajte tisto, kar ostane od priimka voditelja ruske revolucije, če mu odvzamete prvi dve črki. Kakšen pesnik je to? (Severnjak.)

Tema 6 "Pregovori".

Uganite uganke, ki jih sestavljajo pregovori in reki.

200 Kdor ga pogleda, mu seže. In piščanec ga ima. Ni kamen - topi se. Ne moreš mu ukazovati.(Srce).

400 Naj ne zraste na božičnem drevesu. Kdor ga poje na dan, ne gre k zdravniku. Zdrav ne pade z veje. Rdeča črvina ni očitek. (Jabolko).

600 Ona in njeno zaupanje sta izgubljena samo enkrat. Na kolenih je sramotnejša od smrti. Živeti ne pomeni prečkati polja.(Življenje).

800 Če se ljudje združijo, lahko povežejo tudi njega. Ne zbujajte ga, ko spi.(Lev).

1000 Ne moreš ga kupiti z denarjem. To ni požar: če se vname, ga ne morete pogasiti.(Ljubezen).

Tema 7 "Prevajalec".

Prevedi v sodobni jezik zastarele besede.

200 Izpolni nalogo. Kaj je vaš očitek?(vzdevek)

400 Izpolni nalogo. Pokaži mi zadnji del glave(zadnji del glave).

600 Izpolni nalogo. Pokaži svoje roke(dlani).

800 Izpolni nalogo. Levo roko položite na desni okvir, desno pa na levi okvir.(ramo)

1000 Mačka v žaklju. Izpolni nalogo. Pomahaj z desno roko(desna roka).

Tema 8 "Ugani."

Razlaga besed je podana v "Slovarju živega velikoruskega jezika" Vladimirja Ivanoviča Dahla.

200 Palica, palica, pletilna igla; železen, koščen ali lesen piercing z očesom ali brez njega, zašiljen na enem ali drugem koncu. (Igla.)

400 Dražba. Rgrudasti, cevasti filamenti, ki rastejo na telesu ljudi in večine sesalcev.(Lasje.)

600 Ovijanje zgradbe ali strehe.(Streha.)

800 Jabolko, zrno, človek v očesu, okrogla luknja med mavrično opno.(Učenec.)

1000 Vsaka večdebelna nižinska rastlina, trajnica z olesenelim deblom, nizko rastoče drevo.(Grm).

Tema 9 "Frazeološke enote"

200 Avtor: leksikalni pomen"zavajati, delovati v slabi veri, zavajati" poimenujte frazeološko enoto (Vodi za nos)

400 Glede na leksikalni pomen "nerazumno pretiravati nekaj" poimenujte frazeološko enoto(Naredi goro iz krtine)

600 Po leksikalnem pomenu »v dvoje različne smeri dejanje« poimenujte frazeološko enoto.(Na dveh frontah)

800 Glede na leksikalni pomen "ne biti pozoren, ne opaziti" poimenujte frazeološko enoto(Ne puhaj si brkov)

1000 Glede na leksikalni pomen "nepomembna, navadna oseba" poimenujte frazeološko enoto(Niti ribe niti kokoši)

3. krog “Izbrano”

Tema 10 "Naučite se pregovorov in rekov"

300 IN spodnjih okončin ni resnice.(V nogah ni resnice).

600 Ima močan strah veliki organi vizija.(Strah ima velike oči.)

900 Dražba. Osrednji krvni obtok ne uboga njegovih ukazov. (Srcu ne moreš naročiti).

1200 Nekdo se premika počasi s hitrostjo, ki je značilna za plazilca v koščeni lupini.(Plazi se kot želva).

1500 Občutek srca je tako okruten, da boste občutili močno privlačnost do domače družine bovidov. (Ljubezen je zla - ljubil boš kozo).

Tema 11 "Razmisli"

300 Katera beseda je isto ime za ženski šal iz krzna ali perja in veliko južnoameriško kačo iz družine udavov? (Boa).

600 Glagol v nujnem razpoloženju, v oblikidruga oseba ednine in ptica tropskih držav s svetlim perjem. Poimenujte jih.(Papiga).

900 Iz črk, vključenih v ime ptice trzalke, sestavite vprašalni prislov.(Kje).

1200 Začne se s predlogom negativni delec konča. Kako se imenuje ta sesalec?(Poni).

1500 V kakšnem pomenu so uporabljeni izrazi: medvedji kot, medvedja storitev, medvedja bolezen, medvedji objem? (outback; nerodna pomoč; črevesna razdraženost zaradi razburjenja, strahu; hudo in nerodno).

Tema 12 "Ali ste vedeli?"

300 Dražba. V prvem četrtina XIX stoletju je v Moskvi delal nemški zdravnik Lodder. Priporočal je tek za izboljšanje zdravja. V očeh preprostih ljudi je bilo videti kot brezdelje, nekoristna zabava. Od tod je pravzaprav prišlo Ruska beseda, ki jim pravijo lenuhi, paraziti. kaj je ta beseda (tiho)

600 Njegovo ime je enako kot ime junaka ruske ljudske pravljice "Po ukaz ščuka«, priimek je kot priimek ruske pop dive, v Puškinovem delu pa je dobil zajčji ovčji plašč, v katerem je bil oblečen, da je »pokal po šivih«. (Emelyan Pugachev)

900 Morali so se srečati ne le na Borodinskem polju, ampak tudi v romanu Leva Tolstoja "Vojna in mir".(Napoleon in Kutuzov).

1200 O kateri junakinji govorimo? V Sveti Rusiji, naša mati,

Ne najdete, ne morete najti takšne lepote:
Hodi gladko - kot labod;
Reče besedo - slavček zapoje;
.................................
Rodila se je v trgovski družini,
Poklican ...

(Alena Dmitrevna iz pesmi M. Yu. Lermontova "Pesem o ... trgovcu Kalašnikovu")

1500 Kiprenski je naslikal portret tega pesnika. Pesniku je bil portret tako všeč, da je zapisal naslednje vrstice:

Vidim se kot v ogledalu,
Ampak to ogledalo mi laska.
Torej v Rim, Dresden, Pariz
Od zdaj naprej bo znan moj videz.

O katerem pesniku govorimo?(Puškin).

Tema 13 "Vse o literaturi"

300 Določite žanre del: "Ruski jezik" Turgenjeva, "Uboga Liza" Karamzina, "Zgodba o Igorjevem pohodu", " Bronasti jezdec Puškin, "Morje" Žukovskega. (pesem v prozi, zgodba, beseda, pesem, elegija)

600 Po zadnjih vrsticah določite naslov dela in avtorja.

»... Uradnik, ki je prispel po osebnem naročilu iz Sankt Peterburga, zahteva, da pridete k njemu to uro. Bival je v hotelu.” (N.V. Gogol "Generalni inšpektor")

900 Poiščite delo po njegovem začetku, poimenujte avtorja.

Pred nekaj leti
Kjer se združijo, povzročajo hrup,
Objemu kot dve sestri,
Potoki Aragva in Kura,
Tam je bil samostan ... ("Mtsyri" M. Yu. Lermontova)

1200 Mačka v žaklju. Poimenujte avtorja teh del: "Ljudmila", "Pokal".(V. Žukovski)

1500 Ime polna imena literarni junaki: kapitanova hči, Chatsky, trgovec Kalašnikov.(Maša Mironova, Aleksander Andrejič, Stepan Paramonovič).

Tema 15 "To je zanimivo"

300 Kateri pisatelj je napisal ta dela: "Vagon", "Volk v pesjaku"?(I.A. Krylov)

600 Mačka v žaklju. Predstavniki ekip preberejo

Junak katerega dela ima te sanje? »... in zdaj hodim naokoli kot nora. Celo noč mi je vsa ta bedarija lezla v oči... Najprej si mama, potem oče... Takoj ko začnem zaspati, vidim, da ti, mama, dovoliš tepsti očeta, tako sem se počutil. oprosti za ... tebe, mati: tako si utrujena, da tepeš duhovnika. (D. I. Fonvizin "Mladoletna" Mitrofanuška).

900 (Zgodba o Petru in Fevroniji iz Muroma).

1200 "Ta knjiga govori o borcu brez začetka ali konca." Za kakšno delo gre?

("Vasilij Terkin" Tvardovski).

Končno

1. Vse vrste stvari.Odnesite vroče in kar ostane, je hladno:Kiaipiastobekrg (Vrela voda, ledena gora).

2. Matematika.Koliko nečakov je imel stric Černomor?(Triintrideset junakov).

3. Geografija.V bližini katere reke se dogaja zgodba I. S. Turgenjeva "Asya"?(Blizu reke Ren).

4. Biologija. Iz katere rastline je človek iz pravljice M. E. Saltykova-Ščedrina spletel vrv, s katero so ga generali ponoči privezali na drevo? (Iz divje konoplje).

5. Zgodovina.O kakšni bitki pripovedujejo te Puškinove vrstice: »Hura! zlomimo; bend

Švedi ...«?(O Poltavi, pesem "Poltava")

Blitz raziskava”

1 . Kako je pravilno ime za nekoga, ki spletkari? (Intriga).

2. Kako se imenuje slovar, ki podaja norme za izgovorjavo glasov in naglasne norme? (Ortoepski)

3. Kateremu tipu leksikalnih enot pripadajo besede?kul, zabava, kul otrok ? (Žargonizmi)

4. Kakšen samostalniknatrpan ? (Splošno)

5. Beseda se piše skupaj, ločeno ali z vezajempol litra ? (z vezajem)

8. FAžaluzije ali žaluzijeIN?

9. Paronim za besedo učinkovito. (Spektakularno)

10. Nadaljuj: Onjegin-Tatjana, Lenski-…., Pjotr ​​Grinev-…, Fevronja-…

11. Najljubše drevo Sergeja Jesenina (Breza)

12. Iz šole ali iz šole? (iz šole)

13. Nesklonitveni samostalnik m.r.? (Pot).

14. Pokažite svoje čelo.

15. Kakšne barve so tvoja lica?

16. Desna roka dotaknite se vratu (vratu).

17. Objemite svojo maternico (želodec)

18. Dvignite svoj shuitsu (leva roka).

III. Rezultati igre.

Končna beseda učitelji.

V: - Dragi fantje, naši in miselna igra je prišel do konca. Bravo, vi ste pravi učenjaki, strokovnjaki za literaturo in ruski jezik. Berite, razvijajte, razmišljajte, pišite svoje pesmi, zgodbe, zgodbe. Zapomni si to dobra knjiga vam bo odprl nov, neverjeten in moder svet! Torej, k naši žiriji!

Junak katerega dela ima te sanje? »... in zdaj hodim okoli kot nor. Celo noč mi je vsa ta bedarija lezla v oči... Najprej si mama, potem oče... Takoj ko začnem zaspati, vidim, da ti, mama, dovoliš tepsti očeta, tako sem se počutil. oprosti za... tebe, mati: tako si utrujena, da tepeš duhovnika

Prepoznajte delo starodavne ruske literature. »Blaženi princ Peter ukazuje: »Odpelji me k tej deklici.« In pripeljali so ga, in poslal je enega od svojih služabnikov, da vpraša o nagradi za ozdravitev. In deklica je odkrito rekla: "Če ne postanem njegova žena, potem ni prav, da ravnam z njim." In ta moški se je vrnil in prenesel njene besede skromnemu, iskrenemu princu.«

Ta knjiga govori o borcu brez začetka in konca.” Za kakšno delo gre?

11. februarja je naša šola gostila še eno metapredmetno olimpijado, tokrat posvečeno knjigi L. Carrolla »Alica v čudežni deželi« in z njo povezanim viktorijanskim obdobjem. IN montažna dvoranašole so se zbrale za sodelovanje na tekmovanju: učenci od 5.-8. Bistvo metapredmetne olimpijade je, da se otroci različnih starosti zberejo v ekipe, ki se tekom dogodka učijo interakcije, izražanja sebe, svojih vodstvenih lastnosti, kreativnosti, družabnosti, smisla za timsko delo, torej vseh teh lastnosti; ki so zdaj potrebni v moderno življenje. Imena ekip so poimenovali po likih iz Carrollovih pravljic: Češirska mačka, Srčna kraljica, ptica dodo, kvazi želva. Kaj menite o teh imenih?

Na prvi stopnji igre so bile otrokom ponujene tri naloge. Prvi je povezati predmete z njihovimi angleškimi imeni, prevesti angleška imena v ruščino. Predstavljeni so bili izumi, katerih avtorji so Britanci. To je kompas, termos, termometer, sifon, toaletni papir.

Druga naloga je za ustvarjalne fante. Napiši limerick. Ne veš kaj je to? Tudi mi nismo vedeli, a izkazalo se je, da so L. Carroll in njegova dekleta zapisali naslednje:

Bradati starec iz Bangorja

Rekel je: »Ne sramuj me!

Ali sem vedel, da ptice

Piščanci, sove, joške -

Bodo tako kmalu dobili brado?

No, saj razumete, da imajo Britanci poseben smisel za humor. Fantje so sestavljali zanimive možnosti svoje lirike in jih dopolnili z ilustracijami.

Tretja naloga za matematike. Poskusite rešiti nalogo, pri kateri morate čevlje in palce pretvoriti v centimetre. Iskreno priznamo, da je le ena ekipa pravilno rešila ta problem.

V drugem krogu so fantje pripravili in zagovarjali projekt - kolaž enega od Angleške kolonije iz časa kraljice Viktorije. To so Kanada, Avstralija, Indija in Afrika. Najprej so morali uganiti, kaj je v predlaganem nizu slik odveč, izbrati tisto, kar potrebujejo, s pomočjo internetnih gradiv, narisati kolaž in ga »zaščititi«.

Vsi so delovali enotno in zelo aktivno, tudi otroci iz 5. razreda niso zaostajali. Na koncu je zmagala ekipa Cheshire Cat, za kar ji čestitamo!




Skladbe in literarni kvizi

Jeseninov festival

Ob 120-letnici S. A. Jesenina smo na šoli pripravili Jesenin festival. V delo so bili vključeni vsi učitelji ruskega jezika in književnosti, otroci od 5. do 11. razreda. Nekateri so pripravili ekspresivna branja poezije, drugi so pripravili mini projekte v obliki videov, virtualne ekskurzije, nekdo je pel, nekdo plesal. Tukaj bi rad pokazal branje Jeseninovih pesmi. Številni fantje so bili preprosto presenečeni nad tem, kako so jih recitirali. O filmu »Jesenin« s S. Bezrukovom v naslovni vlogi smo lahko kolikor hočemo arogantni, a temu filmu moramo dati priznanje: vzbudil je zanimanje šolarjev za Jeseninovo osebnost, gledajo fragmente, vzamejo v roke knjigo , mnogi se učijo poezije, postopoma posnemajo njegov način branja Bezrukova.

Oglejte si nekaj utrinkov s festivalskih vaj. Naj takoj rezerviram: to niso moji učenci.

Salon Z. Volkonskaya

dogodek, posvečen temi ljubezni v življenju in delu A. S. Puškina. Obšolska dejavnost poteka vzporedno s študijem del A. S. Puškina. Priporočamo učencem 9. razreda. Razvija ustvarjalnostštudente, jih seznani s Puškinovim okoljem, s prejemniki njegovih ljubezenska besedila: Anna Olenina, Amalia Riznich, A. P. Kern; ponuja priložnost, da se potopite v obdobje zgodnjega 19. stoletja. Stimulira kognitivna dejavnost učencev, povezuje znanje učencev o književnosti, MHC.

Igra o življenju in delu A. Bloka

Literarno-glasbena kompozicija govori o ljubezni Aleksandra Bloka do treh žensk: L. D. Mendeleeva, N. Volokhova, Delmas. Glasbeno spremljavo za predstavo zagotavljajo posnetki iz Efrosove igre "Neznanec" v izvedbi V. Vysotskega, M. Kazakova, O. Anofrieva.

Predstava, posvečena M. Yu Lermontovu

Ta razvoj je bil objavljen nekje v 70. letih prejšnjega stoletja v reviji Književnost v šoli. Samo scenarij sem malo skrajšal. Ta dogodek zahteva veliko priprav. Dobro je, če je v dvorani reflektor, vendar ga je mogoče nadomestiti z grafoskopom. Glas iz zvočnika predstavlja moč.

Igre in kvizi o literaturi

Igra po romanu "Junak našega časa"

Igra po delih L. N. Tolstoja v 10. razredu

je nastala ob pisateljevi obletnici in je sestavljena iz več natečajev. Blitz turnir o biografiji pisatelja, ugani junaka, tekmovanje, posvečeno portretom L. N. Tolstoja in ilustracijam za njegova dela. Fantje se pripravljajo vnaprej domača naloga: predstavitev junaka, rebus, dramatizacija.

Igre in dejavnosti v ruskem jeziku

Scenarij za igro sem napisal po zgodbi N. V. Gogola "Noč pred božičem" v prvih letih dela v šoli, saj sem svojo prvo literarno lekcijo v praksi na inštitutu dal na "Noč" - mojo najljubšo zgodbo.

Ta predstava je bila izvedena v 5. razredu, v učilnici fizike, in ne v zbornici na valentinovo (takšne počitnice imamo zdaj!)

Gledalci so sedeli za mizami - to so bili starši otrok. Za predstavo je bila posneta zvočna podlaga. Na primer, Vakulin let na hudiču v Sankt Peterburg je spremljala Griegova glasba za "Peer Gynt" (ples trolov). Dekleta so pela pesmi. Srednješolci so na karton narisali dve koči, ki sta bili tudi zakulisje. Obesili so črno svileno zaveso - na njenem ozadju je letel Vakula. Zraven zvočnega zapisa so prišle tudi besede avtorja. Imeli smo tudi razsvetljavo: ena deklica je sedela poleg diaprojektorja in usmerjala žarek v nastopajoče. Bilo je kar impresivno. Toda to streljanje ni zelo dobro dobre kakovosti, saj takrat še ni bilo digitalnih fotoaparatov.